Jak się okazuje po ostatnich rankingach w naszym cudownym kraju możemy narzekać na wiele rzeczy i to robimy, ale niestety ciężko jest narzekać na jakość połączeń internetowych. Oczywiście, znajdą się tacy co zaprzeczą, ale jaki kraj, tacy obywatele.

Weźmy pod uwagę jednak, że są kraje, gdzie sieć chodzi o wiele gorzej niż u nas. Takich nacji jest o wiele więcej, niż nam się wydaje. Kiedyś koledzy śmiali się, że nasz net jest pewnie gorszy niż w jakiejś afrykańskiej Ugandzie, a okazuje się, że jesteśmy pod tym kątem lepsi od Amerykanów, czy Niemców. Także, brawo my! Okazuje się, że Google zauważyło problem różnicy w jakości sieci na całym świecie i postanowili temu jakoś zaradzić.

Zacznijmy od tego, że Google zaproponowało udostępnienie wszystkim zainteresowanym darmowego internetu WiFi.

W tym momencie, kiedy pierwszy raz przeczytałem, byłem bardzo zdziwiony. Zarówno Google, jak i Facebook starają się umieszczać HotSpoty na balonach. Teraz do tego wszystkiego dojdzie projekt, który nazywa się Google Station. Co jest najciekawsze, projekt ten narodził się w Indiach. Na jego samym początku wszystko miało opierać się o przewoźników kolejowych. Chodziło wtedy przede wszystkim o zamontowanie darmowego WiFi na dworach. Projekt na tyle się spodobał, że Google ma zamiar rozszerzyć go na cały świat. Oznacza to, że takie hotspoty pojawią się na uczelniach, kawiarniach, sklepach. No w sumie, jakby nie patrzeć to wszędzie. Google chce współpracować w tym przedsięwzięciu z dostawcami internetu. Nie jest to jednak koniec nowości. Okazuje się, że Google przygotowało także zaplecze software’owe dla osób, które mają problem z połączeniem sieciowym. Chodzi o funkcję oszczędzania danych w przeglądarce Chrome. Okazuje się, że teraz funkcjonalność ta zmniejsza wagę wideo o 67% i umożliwia większe wykorzystanie potencjału sieci nawet tym userom, którzy mają internet wątpliwej jakości. Chrome może także zapisywać strony w pamięci telefonu. Jest to funkcja specjalnie dla tych, którzy internetu czasami nie mają. Wszystko to znajdziecie już niedługo w Chrome 54, kiedy tylko wersja będzie stabilna. Google planuje wypuścić ja na rynek za około miesiąc czasu.

[vlikebox]

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.