HMD Global dotrzymuje słowa i przygotowuje aktualizacje do najnowszej wersji Androida wszystkie swoje smartfony. Większość producentów urządzeń z Androidem dba o bieżące aktualizacje flagowców, natomiast tzw. średniaki są traktowane podrzędnie. Flagowa Nokia 8 dostała aktualizację do Androida Oreo 8.1 miesiąc temu. Teraz ta sama wersja systemu trafia do posiadaczy Nokii 5 oraz oryginalnej Nokii 6 z 2017 roku.

Nokia 6 była debiutowym smartfonem z Androidem firmy HMD Global. Urządzenie to pojawiło się na rynku rok temu i spotkało się z pozytywnym przyjęciem. Dlatego też Finowie postanowili odświeżyć ten model i podczas targów MWC 2018 została zaprezentowana Nokia 6 (2018). Jednak model ten pojawi się na rynku w przyszłym miesiącu. Dlatego też nie rozumiem jakim cudem niektóre portale informacyjne podały informację, że aktualizacja do Androida 8.1 Oreo została wydana  dla tegorocznej wersji Nokii 6. W materiałach źródłowych jest wyraźnie podane, że aktualizacja została przygotowana dla modeli TA-1021 oraz TA-1025. Dystrybuowana jest ona za pomocą systemu OTA (Over The Air), czyli za pośrednictwem aktualizacji pobieranych za pomocą sieci Wi-Fi.

Android 8.1 Oreo dla Nokii 5 i 6 dostępny jest na razie w kilku krajach

Aktualizacja jest na razie dostępna w Indiach, jednak niedługo powinna pojawić się również w innych krajach. Paczka dla Nokii 5 waży 866,7 MB, a w przypadku Nokii 6 jest to 933,8 MB. Dlatego właśnie system wymusza jej pobranie za pomocą Wi-Fi. Android Oreo 8.1 przygotowany przez HMD Global posiada kilka usprawnień, m.in. są to:

  •  andaprzyciski nawigacyjne do opcji związanych z oszczędzaniem baterii,
  • zmienione menu zarządzania energią,
  • nowe menu ustawień,
  • wyświetlanie poziomu naładowania baterii urządzeń Bluetooth.

Oprócz tego zostaną zainstalowane marcowe aktualizacje bezpieczeństwa.

Źródło: NPU (1), (2)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.