HMD Global zaprezentowało dzisiaj swojego nowego smartfona, którym jest Nokia 2. Jest on tanim urządzeniem skierowanym do najmniej wymagających użytkowników, którzy nie instalują na smartfonie dużo aplikacji oraz nie grają na nim w gry. Ma on stosunkowo słaby procesor oraz mało pamięci RAM. Jednak Nokia 2 wyróżnia się akumulatorem o pojemności 4 100 mAh, która wystarcza na aż dwa dni. Tak, HMD Global obiecuje, że ich nowego smartfona nie trzeba będzie podłączać każdego wieczora do ładowarki.

Wynik ten został uzyskany nie tylko dzięki zastosowaniu pojemnej baterii, ale również poprzez zastosowanie energooszczędnych komponentów. Sercem tego budżetowego smartfona jest chipset Qualcomm Snapdragon 212, który posiada 4 rdzenie ARM Cortex-A7 taktowane do 1,3 GHz. Jest to energooszczędny układ, który posiada również modem LTE kategorii 4, czyli wspierający maksymalną prędkość pobierania danych 150 Mbit/s. Osiąga ją również za pomocą agregacji 2 pasm częstotliwości z blokami o szerokości 10 MHz każdy. Jest to dość dobry wybór, ponieważ i tak mało który z operatorów posiada licencje na bloki o szerokościach 20 MHz.

Nokia 2

Nokia 2 posiada niewielki energooszczędny ekran LTPS o przekątnej 5”.

Wspiera on rozdzielczość 1280 x 720 pikseli i jest chroniony szkłem Gorilla Glass 3. Aparat ma matrycę o rozdzielczości zaledwie 8 MP, a przednia migawka to standardowe 5 MP. Nokia 2 posiada tylko 1 GB pamięci RAM typu LPPDDR 3 oraz 8 GB pamięci wewnętrznej. Na szczęście można rozbudować ją za pomocą karty microSD o maksymalnej pojemności 128 GB, jednak traci się wtedy drugi slot na kartę SIM. Specyfikacja takiego smartfona ma wystarczyć na płynną obsługę Androida Nougat, który fabrycznie dostarczony jest w wersji 7.1.1. Jak zapewne pamiętacie HMD Global obiecało, że wszystkie smartfony Nokia będą otrzymywać na bieżąco aktualizacje bezpieczeństwa. Nokia 2 jest również wodoodporna, ale jej stopień ochrony wynosi tylko IP52, czyli owa wodoodporność oznacza ochronę przed padającymi kroplami wody.

Wracając do tytułowej pojemnej baterii. Wspominane przez HMD Global 2 dni zostały potwierdzone przeprowadzonym przez producenta testem polegającym na 5 godzinnym używaniu smartfonie dziennie. Nokia 2 została wyceniona na 99 euro, czyli około 430 zł.

Źródło: Nokia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.