Miałem już wiele modeli telefonów w rękach, ale żaden z nich nie był wystarczający pod jednym kątem.

Żaden z producentów nie pokazał smartfonu, który odpowiadałby mi pod kątem muzycznym. Oczywiście, przecież nie do tego smartfony zostały stworzone, ale jednak jakby nie patrzeć, jest to jeden z aspektów, do którego są używane. Produkując sprzęt, nie przykłada się jedna wagi do multimedialności.

Prawda jest też taka, że wielu producentów z górnej półki traktuje aspekt muzyki mocno po macoszemu.

Firmom wydaje się, że ludzie nie słyszą na tyle dobrze i wystarczy tylko jakaś imitacja systemu dźwiękowego. Nie chcę zdawać sobie sprawy z tego, że dołączenie do sprzętu głośników i wyjścia słuchawkowego, nie czyni ze smartfona sprzętu dla audiofila.

Na rynku pojawił się jednak sprzęt, który może zadowolić wielbicieli dobrego grania. Mam na myśli nowy smartfon od Sony, czyli Xperia XZ Premium.

Okazuje się, że nowa Xperia to najbardziej muzyczny telefon, z jakim większość użytkowników miała do czynienia. Muszę przyznać, że to właśnie dźwięk jest wyznacznikiem nowej linii Xperia. Prawdziwy audiofil gardzi muzyką ze smartfona i wcale się nie dziwię. Mając porządny słuch muzyczny, nie da się słuchać muzyki na takim sprzęcie. Prawda jest też taka, że współczesne aplikacje streamingowe nie oferują muzyki w dobrej jakości. Co więcej, niska przepustowość przesyłu przez Bluetooth i to, co trafia do naszych uszu, dalekie jest od tego, co nagrał artysta. W przypadku Xperia XZ Premium jest trochę inaczej niż w przypadku innego smartfona. Najnowszy flagowiec Sony wykorzystuje do transmisji audio przez Bluetooth kodek LDAC. Dzięki temu mechanizmowi można odtwarzać muzykę w jakości 990 kbps. To naprawdę fajna sprawa, bo to trzykrotnie więcej informacji, niż standardowa transmisja Bluetooth. Nie są to wszystkie muzyczne udogodnienia od Sony. Prezentów jest odrobinę więcej.

Sprzęt ten potrafi rekompensować niedostatki słuchawek.

Prawda jest taka, że mało kto biega po ulicy w słuchawkach za kupę tysięcy złotych, aby pozwolić sobie na super jakość dźwięku i wcale się nie dziwię. System smartfonu Xperia XZ Premium potrafi wycisnąć nawet ze słabych słuchawek więcej. Wszystko to dzięki automatycznej optymalizacji słuchawek. Mechanizm działania jest niesamowicie prosty. Smartfon automatycznie analizuje typ podłączonych słuchawek i dostosowuje do niego odtwarzane częstotliwości. Tricków jest jeszcze więcej. Mamy oczywiście standardowy equalizer. Mamy też wiele innych funkcjonalności jak choćby podbicie basu Clear Bass i tryb Clear Audio+. Zastosowano także technologię. DSEE (Digital Sound Enhancement Engine). Jest to funkcja, która transkoduje sygnał, podnosząc go do jakości High-Resolution Audio. Działa to na podobnej zasadzie jak upscaling w telewizorach. Sony wprowadziło także DNC, czyli Digital Noise Cancelling.

Dzięki temu dodatkowy możemy redukować hałas.

Nie da się ukryć, że najnowsze cacko od Sony to naprawdę moc muzycznych atrakcji. Warte jest uwagi. Ma naprawdę mocną specyfikację, ale to muzyka jest najmocniejszą stroną tego smartfona. Firma Sony naprawdę zadowoliła każdego melomana tym produktem. Naprawdę warto zainteresować się tym modelem.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.