Ta wiadomość może odrobinę zdziwić fanów Androida. Okazuje się, że aplikacja Google Now Launcher znika ze sklepu Google Play. Jedynym słusznym narzędzie pozostaje na tę chwilę Pixel.

Wiadomo, jest to dość kontrowersyjne. Google kolejny raz, tak samo jak w przypadku linii Nexus, rezygnuje ze swojego produktu. Rezygnacja z jednej z aplikacji udostępnianej przez zespół Google znów spowoduje zamieszanie wśród użytkowników w trakcie instalacji pozycji z Sklepu Play. W końcu jedna  z pozycji zniknie  z listy dostępnych aplikacji.

Projekt Google Now Launcher pozostanie martwy

Wiadomo, jest to dość kontrowersyjne. Google kolejny raz, tak samo, jak w przypadku linii Nexus, rezygnuje ze swojego produktu. Rezygnacja z jednej z aplikacji udostępnianej przez zespół Google znów spowoduje zamieszanie wśród użytkowników w trakcie instalacji pozycji ze Sklepu Play. W końcu jedna z pozycji zniknie z listy dostępnych aplikacji.

Oznacza to jedno. Panel Google Feed będzie mógł być osadzony w dowolnym launcherze.

Tak więc samo narzędzie w sobie będzie spokojne udostępnione dla wszystkich twórców oprogramowania. Developerzy Google chcąc pomóc społeczności innych programistów Androida, od razu dali parę porad dla użytkowników. Sugerują oni użycie części źródeł AOSP Launcher 3, standardowego programu dodawanego do czystego systemu Android. Korzystając z udostępnionych bibliotek, będą mogli spokojnie rozbudować własne aplikacje o usługi wyszukiwania.

Pamiętajmy też, że możliwości Launchera są szerokie.

Liczba urządzeń wykorzystujących Google Now Launcher wcale nie taka mała. Nie jest to tak martwy twór, jakby mogło się wydawać. Z aplikacji korzystają bowiem nie tylko Nexusy, ale też Motorole (dziś Lenovo Moto). Dlatego właśnie, uśmiercenie Launchera robi takie wrażenie i to niekoniecznie pozytywne. Nazwałby to zdziwieniem. Nie wiadomo też, co zrobią producenci telefonów w takim wypadku. Zapewne starsze modele zostaną porzucone i zapomniane. Tak dzieje się z urządzeniami, które nie otrzymują aktualizacji. Przecież do Nexusów, czyli nowym telefonów Google zawsze można po prostu wprowadzić Pixel.

W planach Google jest to, że Google Launcher nie otrzyma już absolutnie żadnej aktualizacji.

To wcale nie znaczy, że przestanie działać, ale dla mnie to nie ma żadnej różnicy. System czy aplikacja bez łatek nie nadaje się do użytku. Możliwe, że Google przygotowuje tym swoich użytkowników na masowe wprowadzenie Pixel do użytku. Program dotąd był wydany jedynie dla smartfonów Pixel, ale po sieci krąży plik APK z aplikacją. To właśnie on może zająć miejsce Launchera i to by było logiczne rozwiązanie.

[vlikebox]