Telefony Nexus od początku były traktowane jak iPhone, tylko od Google. Może ze względu na szybką możliwość aktualizacji, ale tak naprawdę Google właścicielem telefonów nie było. Byli oni tylko partnerem producenta Nexusów. Może okazać się, że Google zawalczy o więcej praw przy produkcji Nexusa.

Google mocno przymierza się do wprowadzenia większej kontroli nad produkcją Nexus. Chcą traktować je tak, jak Apple traktuje swoje iPhone. Chodzi im przede wszystkim o to, aby zniwelować udział zewnętrznych producentów przy projektowaniu urządzeń. Rola producentów ma ograniczać się do produkowania sprzętów i wypuszczania ich na rynek. Firmy, takie jak LG, Motorola, Samsung, HTC czy Huawei nie będą już mieli wpływu na to, jakie urządzenia spod bandery Google wyprodukują. Dodatkowo, przy kolejnej generacji Nexusów nie zobaczymy brandingu producentów na obudowach, a jedynie emblematy Google Nexus.

Skąd takie kroki?

CEO Google’a, Sundar Picha chce umocnić pozycję Androida na rynku, która ostatnio została mocno zachwiana. Chcą oni na tę chwilę zdominować firmę Apple swoimi produktami. Google boi się, że Apple, który mocno rozbudował swoje usługi sieciowe, może zaszkodzić pozycji Google na rynku. I tak było. Nexus był telefonem raczej niszowym, dla developerów do testowania aplikacji. Zmianę wprowadziło pojawienie się Nexusa 6P. Było ono ostatecznym dowodem na to, że linia Nexus to już coś znacznie więcej niż się wydawało. Został on też określony najlepszym smartfonem z Androidem minionego roku. Nexusowi brakuje jednak marketingu, ale wszystko przed nimi. Sam Android jest już podobno tak dobrze przygotowany, że może konkurować z systemem iOS.