Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego użytkownicy smartfonów z Androidem porzucają je na rzecz urządzeń z iOS-em, czyli iPhone’ów? Powody takich decyzji są różne. Dlatego serwis PCmag przeprowadził ankietę, w której udział wzięło 2,5 tys. czytelników ze Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że najważniejsze są w tym przypadku czynniki ekonomiczne oraz wygoda użytkowania.

W sieci można znaleźć wiele porównań iPhone’ów z smartfonami z Androidem. Większość osób uważa, że iPhone’y są dużo droższe od konkurencji. Jednak, gdy popatrzymy na ceny flagowców poszczególnych firm, to możemy dość do wniosku, że wszystkie smartfony z górnej półki kosztują podobnie. Inną kwestią jest to, co za tą cenę dostaniemy. Smartfony z Androidem mają do siebie to, że często korzystają z nowszych rozwiązań niż iPhone’y. Technologie związane z szybkim ładowaniem czy też coraz lepsze aparaty są właśnie najpierw wylądują w smartfonach z Androidem, a dopiero później w iPhone’ach. Jednak, czy użytkownicy zwracają na to uwagę? Sprawdźmy wyniki ankiety.

iOS Android

Na korzyść Apple przemawiają wrażenia z użytkowania

Kategoria “user experience” jest dość ogólna. Z reguły chodzi w niej o to, że użytkownicy iPhone’ów bardziej utożsamiają się z systemem iOS i ekosystemem wypracowanym przez Apple, niż jest to w przypadku osób korzystających z Androida. Szefowie Apple na pewno by się z tym zgodzili. Widać to w wynikach ankiety. Aż 47% osób spośród tych, które przesiadły się z Andoida na iOS-a zrobiło to ze względu na wygodę z użytkowania systemu operacyjnego Apple. Natomiast w drugą stronę czynnik ten odegrał znaczącą rolę w 30% przypadków. Tutaj pewnie przeważyły kwestie związane ze swobodą użytkowania nowego systemu oraz możliwością jego dostosowania do własnych upodobań.

Nie jest również zaskoczeniem, że duży odsetek osób przesiadających się z iOS-a na Androida, wskazało cenę jako główny czynnik motywujący. Jeżeli popatrzymy na cenę nowego iPhone’a oraz porównamy jego specyfikację z Androidowym flagowcem z podobnego przedziału cenowego, to faktycznie możemy dość do wniosku, że telefony Apple są za drogie. Wiele osób dochodzi do wniosku, że może wybrać starszego (i jednocześnie dużo tańszego) flagowca, który jest równie dobrym modelem. Ciekawe jest również to, że tylko nieliczne osoby zdecydowały się na zmianę systemu operacyjnego ze względu na rzadkie aktualizacje. Oznacza to, że mało kto przejmuje się tym, że jego smartfon ma zainstalowany stary i nieaktualizowany system operacyjny.

Źródło: PCMag

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.