Huawei ma bardzo interesujący pomysł na prowadzenie autorskiego systemu operacyjnego HarmonyOS na rynek smartfonów. Jest nim tzw. dual boot. Pierwszym urządzeniem, które ma być sprzedawane z dwoma systemami operacyjnymi na pokładzie (HarmonyOS i Androidem) jest przyszłoroczny flagowiec Huawei P40. Czy takie rozwiązanie spodoba się użytkownikom?

Chiński gigant zmaga się obecnie ze skutkami sankcji nałożonych przez administrację Donalda Trumpa. Huawei nie może obecnie współpracować z Google, co oznacza brak Sklepu Play i innych usług oraz aplikacji na nowych smartfonach wprowadzanych na rynek. Pierwszym “wykastrowanym” w ten sposób smartfonem jest Huawei Mate 30. Obecnie jest on sprzedawany głównie w Chinach, ponieważ tam usługi Google i tak nie działają. Z kolei w Europie dopiero teraz Huawei stara się przekonać do swojego ekosystemu deweloperów lokalnych aplikacji. Tylko w Polsce chiński gigant wyda na ten cel 39 mln zł. Jednak to nie koniec problemów. Niektórzy twierdzą, że Huawei ma problemy z dostosowaniem swojej nakładki EMUI do Androida 10. W przypadku Androida 11 problem ten może być jeszcze większy. Dlatego właśnie w ramach długofalowej strategii Chińczycy chcą wprowadzić na rynek swój własny system operacyjny, który ma zastąpić Androida. Jest nim zaprezentowany w tym roku HarmonyOS.

HarmonyOS na Huawei P40 może być jeszcze niedopracowany

O tym, że Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych, mówi się już od przynajmniej 2017 roku. Niby Ren Zhengfei uważa, że jego firma była przygotowana na sankcje ze strony USA. Jednak prace nad HarmonyOS nie były na tyle zaawansowane, żeby mógł on już teraz zastąpić Androida. Co prawda system Huawei funkcjonuje on już na rynku. Jednak na razie jest on dostępny jedynie na Smart TV. Przy czym wszystko wskazuje na to, że sytuacja ulegnie zmianie już w przyszłym roku. To właśnie wtedy HarmonyOS ma pojawić się na pokładzie pierwszych smartfonów Huawei. Jednak Chińczycy nie są zbytnio pewni swojego nowego produktu. Gdyby tak było, to nie zdecydowaliby na umieszczanie go obok Androida.

Nie jestem też do końca przekonany czy jest to dobry pomysł. Przeciętny użytkownik, który nie jest biegły w rozwiązaniach technicznych, może nie zrozumieć, dlaczego jego nowy smartfon ma dwa systemy operacyjne. Dodatkowo większość z nich może i tak wybierać Androida. Chodzi tutaj oczywiście o przyzwyczajenie do znanych rozwiązań. Z drugiej strony Huawei może liczyć na zainteresowanie HarmonyOS ze strony geeków. To właśnie oni mogą z ciekawości chcieć sprawdzić na własnej skórze działanie nowego systemu operacyjnego. Jeśli okaże się on dobry, to później taka grupa zadowolonych geeków może przekonać do HarmonyOS również pozostałych użytkowników.

Źródło: Huawei Advisor

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.