Deutsche Telekom, operator sieci T-Mobile w Niemczech, po raz pierwszy oficjalnie przyznał, że planuje współpracę z Huawei przy budowie sieci 5G. Telekom nie chce już dłużej czekać na decyzję niemieckiego rządu w sprawie bezpieczeństwa sieci piątej generacji. Przy czym deklaracja ta dotyczy jedynie warstwy radiowej, tj. stacji bazowych.

Temat wyboru dostawców sprzętu 5G dla niemieckich operatorów jest bardzo kontrowersyjny. Niemcy, podobnie jak Wielka Brytania, nie chciały pozwolić chińskiemu Huawei na udział w budowie sieci 5G. Przy czym ostateczna decyzja miała być podjęta na podstawie oceny bezpieczeństwa rozwiązań danego producenta. Już jakiś czas temu w Niemczech zaczęto mówić o potrzebie certyfikacji urządzeń używanych do budowy sieci 5G. Jednak tamtejszy rząd nie wypracował jeszcze ostatecznego stanowiska w tej sprawie. Z kolei operatorzy chcą jak najszybciej zbudować ogólnodostępną sieć piątej generacji. Dlatego też kolejne telekomu zaczęły wznawiać rozmowy z Huawei w sprawie kupna sprzętu 5G. Przy czym wygląda to tak, że chiński sprzęt telekomunikacyjny nie będzie stosowany w sieciach rdzeniowych niemieckich operatorów.

Przeczytaj również: Niemiecki T-Mobile rezygnuje z Huawei w sieci szkieletowej

Niemiecki oddział T-Mobile jako ostatni podjął decyzję na współpracę z Huawei przy rozbudowie sieci 5G

W Niemczech sieci 5G już działają od dłuższego czasu. Tamtejsi operatorzy zaczęli od budowy infrastruktury w paśmie 3,6 GHz, a teraz przymierzają się do uruchomienia techniki DSS na częstotliwości 2100 MHz. Dzięki temu poprawi się zasięg sieci piątej generacji. Jednak nie można mówić o dużym zasięgu, jeśli dany operator ma problem z modernizacją obecnej infrastruktury 4G. Tutaj z kolei przeszkodą jest stosowanie sprzętu 5G pochodzącego od innego dostawcy niż sprzęt 4G. W przypadku Deutsche Telekom sprzęt Huawei stanowił aż 75% sieci LTE.

Niemiecki dziennik Handelsblatt poinformował, że Timotheus Höttges (CEO Deutsche Telekom) stwierdził, że jego firma dalej będzie stosować sprzęt Huawei w sieci mobilnej. Dotyczy to również dalszego rozwoju sieci 4G i 5G. Przy czym telekom nie będzie kupował od Huawei urządzeń do sieci rdzeniowej 5G. Oznacza to, że Chińczycy mogą liczyć w Niemczech jedynie na kontrakty dotyczące sprzedaży stacji bazowych.

Podobne decyzje podjęli również inni niemieccy operatorzy, tj. Vodafone, Telefonici i O2. Z kolei Deutsche Telekom (czyli właściciel marki T-Mobile) uzależniał wcześniej podpisanie kontraktu z Huawei od opublikowania ostatecznej decyzji rządu w tej sprawie. Najprawdopodobniej powściągliwość operatora wynikała z tego, że rząd Niemiec jest znaczącym akcjonariuszem grupy Deutsche Telekom. Jednak wszystko wskazuje na to, że wcześniejsze deklaracje są już nieaktualne.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.