Niemcy nie wiedzą co zrobić w sprawie Huawei. Sytuacja jest na tyle niepewna, że niemiecki oddział T-Mobile zdecydował się na wstrzymanie zakupów sprzętu telekomunikacyjnego potrzebnego do budowy sieci 5G. Decyzja ta dotyczy urządzeń pochodzących od wszystkich dostawców.

Wygląda na to, że zamieszanie z Huawei może faktycznie opóźnić wdrażanie sieci 5G w Europie. Jednak problem ten nie wynika z przewagi technologicznej chińskiego giganta nad europejskimi producentami sprzętu 5G (Nokia i Ericsson). Tak naprawdę to niepewność dotycząca przyszłych decyzji polityków przekłada się na decyzje (a właściwie ich brak) podejmowane przez operatorów. Problem ten podkreślił już w styczniu tego roku szef Ericssona. Co prawda obawy te jeszcze kilka miesięcy temu nie miały żadnego wpływu na ilość składanych zamówień. Jednak dziś sytuacja wygląda inaczej. Agencja Reuters dowiedziała się, że Deutsche Telekom (właściciel niemieckiej sieci T-Mobile) wstrzymał wszelkie nowe zamówienia urządzeń 5G.

Niemieckie 5G w rozkroku

Szacuje się, że około 70% niemieckich sieci mobilnych działa na sprzęcie dostarczanym przez Huawei. Pomimo tego podczas konwencji CDU (partia rządząca w Niemczech) przyjęto rezolucję, która zakazuje kupna sprzętu 5G od dostawców pochodzących z krajów, w których rząd sprawuje władzę nad świtem biznesu. Powszechnie uważa się, że tak jest właśnie w Chinach. Jednak Huawei temu zaprzecza i podkreśla swoją niezależność.

Sytuacja w Niemczech jest napięta. Przedstawiciel Deutsche Telekom powiedział agencji Reuters:

“W związku z niejasną sytuacją polityczną nie zawieramy obecnie żadnych umów 5G – z żadnym dostawcą. Obecnie informujemy o tym dostawców.”

Niemiecki oddział T-Mobile kupił już nowe częstotliwości potrzebne do uruchomienia sieci 5G. Operator uruchomił na razie pilotażową sieć nowej generacji w Berlinie (na stacjach bazowych Huawei). Z kolei w przyszłym roku zasięgiem nowej technologii miało być objęte 20 kolejnych miast. Obecna sytuacja polityczna może opóźnić te plany. Jednak Deutsche Telekom liczy na to, że niedługo wszystko się wyjaśni i plan ten będzie mógł być zrealizowany.

Ostatnio niemiecki T-Mobile zrezygnował z kupna sprzętu Huawei do swojej sieci szkieletowej. Jednak decyzje podejmowane przez niemiecki rząd mogą mieć wpływ również na to, od kogo operatorzy kupują również stacje bazowej. Trudno również powiedzieć czy niemiecka administracja rozróżnia poszczególne warstwy sieci 5G i rozumie podstawowe kwestie związane z cyberbezpieczeństwem sieci mobilnych. Dla operatorów jest to bardzo niepewny okres, ponieważ nie wiedzą, czy nie będą zmuszeni do zawężenia swojej listy potencjalnych dostawców z trzech do dwóch (tj. Ericssona i Nokii).

Źródło: Reuters

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.