Orange Polska ma już za sobą udane testy 5G w Gliwicach. Teraz przyszła kolej na wypróbowanie nowej technologi pracującej w paśmie 26 – 28 GHz. Operator zdecydował się, że pierwszą tego typu stację bazową uruchomi w Zakopanem. Sprzęt do testów dostarczyła firma Ericsson.

Polscy operatorzy powoli przymierzają się do budowy pierwszych sieci 5G. Przy czym pierwszy etap prac sprowadza się do testów nowej technologi w warunkach rzeczywistego użytkowania, czyli w tzw. “polu”. Orange Polska ma już na swoim koncie udane testy stacji bazowej 5G firmy Huawei. Przy okazji operator sprawdził możliwości nowej technologii w paśmie 3,4 GHz – 3,8 GHz. Jest to pierwsze pasmo, które zostanie przeznaczone w Polsce na budowę sieci 5G. Z kolei testy w Zakopanem polegają na sprawdzeniu możliwości pasma milimetrowego 26 GHz – 28 GHz. Są to najwyższe częstotliwości, jakie planuje się obecnie wykorzystać w Polsce na potrzeby sieci 5G.

Przygotowując się do wdrożenia 5G pracujemy z różnymi dostawcami, dzięki czemu będziemy mogli wybrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia naszej sieci i potrzeb klientów. (…) Sprawne i efektywne wdrożenie sieci mobilnej kolejnej generacji przyniesie wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Dlatego tak ważne są odpowiednie przygotowania: jasne reguły gry, porządkowanie spraw takich jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy otwarci na dialog, zmierzający do uporządkowania tych kwestii. – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Orange 5G Zakopane

Orange testuje wykorzystanie 5G do usługi szybkiego Internetu bezprzewodowego

Już od dawna mówi się o tym, że sieci 5G mogą być idealnym uzupełnieniem sieci światłowodowych. Jednak pasma poniżej 6 GHz nie nadają się za bardzo do świadczenia tego typu usług. Fixed Wireless Access, czyli usługa bezprzewodowego internetu stacjonarnego, wymaga szerokiego pasma, które dostępne jest właśnie przy wykorzystaniu fal milimetrowych. Korzystające z nich urządzenia dostarczyła do testów firma Ericsson.

Wspólne testy Orange Polska i Ericsson torują drogę komercyjnym wdrożeniom technologii 5G. Przeprowadzone wdrożenie było wyjątkową okazją do przetestowania wydajności 5G w wysokim paśmie częstotliwości w warunkach miejskich i jej praktycznych zastosowań. Nowa technologia umożliwi operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług we współpracy z przemysłem, samorządami i uczelniami. Doskonałym przykładem innowacyjnej usługi jest testowany wspólnie FWA (Fixed Wireless Access) wykorzystujący 5G. – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce

Zakopane wspiera inwestycje Orange

Władze miast oraz ich mieszkańcy muszą zrozumieć, że sieci 5G budowane są dla ich dobra. Szybki internet mobilny stanowi podwaliny obecnej i przyszłej gospodarki.

Zakopane jako miasto turystyczne goszczące licznych turystów z Polski i zagranicy musi wciąż rozwijać infrastrukturę i wprowadzać nowe technologie, by móc sprostać wielu wyzwaniom. Cieszę się więc bardzo, że firma Orange Polska dobrze to rozumie, inwestując w naszym mieście w ultraszybki internet światłowodowy i rozwój sieci komórkowej. Liczymy także, że prowadzone obecnie testy technologii 5G przyniosą nam kolejne korzyści – powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Orange 5G Zakopane

Niestety operator nie podał zbyt dużo szczegółów na temat prowadzonych testów. Wiemy tylko, że Orange udało się za pomocą 5G oglądać filmy w poprzez aplikację Orange TV Go.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.