Właśnie rozpoczął się jeden z ciekawszych procesów przejęć na polskim rynku telekomunikacyjnym. Spółka P4, czyli operator sieci Play, ogłosił zawarcie wstępnej umowy sprzedaży i nabycia udziałów polskiego oddziału Virgin Mobile. Aktualnie Virgin Mobile jest jednym z największych operatorów wirtualnych i korzysta z infrastruktury fizycznej sieci Play.

Marka Virgin Mobile pojawiła się w Polsce w 2012 roku. Od samego początku była ona operatorem wirtualnym (MVNO – Mobile Virtual Network Operator), który działał na warstwie radiowej sieci Play. Przy czym z licznych komunikatów i działań operatora można było wywnioskować, że Virgin ma dość dużą swobodę. Chodzi tutaj zarówno o zarządzanie ruchem, sposób naliczania opłat, jak i obsługę bazy swoich abonentów. Z kolei, jeśli chodzi o zależności prawno-finansowe, to Play już na początku 2018 roku w podpisał szereg umów, które dały spółce prawo do nabycia wszystkich udziałów Virgin Mobile w 2020 roku. Teraz z tego skorzystał.

Play zapłaci za Virgin Mobile 13,4 mln euro, czyli około 60,7 mln zł

Cena nabycia 100% udziałów w Virgin Mobile została ustalona na niecałe 61 mln zł. Przy czym kwota ta może zostać ostatecznie skorygowana o poprawki związane z sytuacją finansową Virgin Mobile Polska. Przejęcie współpracującego MVNO oznacza również nabycie udziałów należących do wszystkich wspólników i głównych inwestorów, w tym Delta Partners Emerging Markets TMT Growth Fund II L.P. oraz Dirlango Trading & Investments Limited.

Cała operacja wymaga jeszcze zgody antymonopolowej Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dopiero po spełnieniu wszystkich warunków zawieszających będzie mogło dojść do zawarcia “Przyrzeczonej Umowy Sprzedaży i Nabycia Udziałów”.

Play szacuje, że po uwzględnieniu wszystkich kosztów integracji, przewidywana synergia powinna mieć pozytywny wpływ na skorygowaną EBITDA oraz wolne przepływy pieniężne dla akcjonariuszy (FCFE) w ciągu 24 miesięcy od daty nabycia Virgin Mobile.

Źródło: Play

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.