Play rozpoczął testy pilotażowe sieci 5G w Toruniu. Operator zaczyna sieci z 5 sektorami w paśmie 3,5 GHz. Sprzęt dostarczył chiński telekom Huawei. Play zaprosi do testów najbardziej wymagających użytkowników, którzy będą mogli skorzystać z routera Huawei 5G C-band CPE V1.0.

W Polsce już 3 z 4 dużych operatorów prowadzi testy sieci 5G poza murami laboratorium. Oczywiście klienci woleliby, żeby nasze rodzimy telekomy już szykowały się do uruchomienia komercyjnych sieci nowej generacji. Niestety potrzeba na to jeszcze mniej więcej roku. Przy obecnym etapie prac nad zorganizowaniem przetargu na częstotliwości z pasma 3,7 GHz, pierwsze komercyjne sieci 5G ruszą w Polsce przed końcem 2020 roku. Tymczasem muszą nam wystarczyć ich testy. Play już kiedyś testował w Toruniu sieć LTE . Teraz przyszłą kolej na 5G. Operator uruchomił 5 sektorów korzystających z kanału o szerokości 100 MHz w paśmie od 3,5 GHz do 3,6 GHz. Cała infrastruktura zbudowana jest na sprzęcie Huawei. Chiński telekom dostarczył zarówno stacje bazowej, jak i router Huawei 5G C-band CPE V1.0.

Play zaprosi do testów 5G najbardziej wymagających użytkowników

Orange i T-Mobile prowadzą jak do tej pory zamknięte testy 5G. Z kolei Play chce sprawdzić, jak z nowej technologi będą korzystać prawdziwi użytkownicy. Operator jest przekonany, że wysokie przepustowości i milisekundowe opóźnienia przełożą się na konkretne korzyści dla klientów. Na razie nie możemy mówić o telemedycynie i samochodach autonomicznych. Jednak granie w gry online i oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości powinno być w 5G dużo przyjemniejsze niż w LTE-Advanced.

„Sieć 5G READY jest już dostępna w 24% sieci PLAY, a do końca roku ten wskaźnik wzrośnie aż do 38%. Pilotaż w Toruniu to kolejny etap dynamicznego rozwoju infrastruktury, przygotowujący nas do pełnego wdrożenia technologii 5G. Bardzo cenimy sobie współpracę z naszym partnerem technologicznym Huawei, w realizacji tego ekscytującego przedsięwzięcia.” – powiedział Michał Ziółkowski, Członek Zarządu PLAY ds. Technicznych.

Play obiecał, że będzie informować o wynikach prowadzonych testów. Z niecierpliwością czekam na pierwsze testy prędkości!

Źródło: Play

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.