Operator sieci Play pochwalił się rozpoczęciem współpracy z miastem Gdynia w sprawie świadczenia usług 5G. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami na obszarze aglomeracji trójmiejskiej telekom zmodernizuje ponad 100 stacji bazowych, na których zostanie uruchomiona sieć 5G w paśmie 2100 MHz.

Play uzyskał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na uruchomienie testowej sieci 5G na terenie Trójmiasta. Jest to pierwsze przedsięwzięcie tego typu, ponieważ nie mamy tutaj do czynienia z kolejnymi testami w paśmie od 3400 MHz do 3800 MHz. W tym przypadku operator zdecydował się na uruchomienie sieci 5G w zakresie częstotliwości, który będzie dynamicznie współdzielony z siecią LTE. Chodzi tutaj o intensywnie używane pasmo 2100 MHz. Możliwe jest to dzięki dodaniu do stacji bazowej specjalnych podzespołów i instalacji nowego oprogramowania. Play uważa, że wdrożenie takiego rozwiązania na szeroką skalę zależy jedynie od uzyskania zgód regulacyjnych i dostępności kompatybilnych urządzeń.

“Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce. Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroka skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że PLAY ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że PLAY jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji” – powiedział Jean Marc Harion, Prezes PLAY.

Do korzystania z 5G Playa na 2100 MHz potrzebny jest router Huawei 5G CPE Pro 2

Działanie sieci LTE i 5G na tej samej częstotliwości możliwe jest dzięki technice DSS (Dynamic Spectrum Sharing). Dynamiczne przydział zasobów ze współdzielonego pasma odbywa się na podstawie ilości ruchu generowanego przez użytkowników obydwu technologi. Dzięki temu operatorzy mogę uruchomić sieć 5G na częstotliwościach używanych przez LTE bez wyłączania starszej technologii. Dlatego właśnie telekomy z całego świata testują to nowe rozwiązanie.

“Wdrożona przez nas sieć 5G na obszarze aglomeracji trójmiejskiej jest innowacyjna nie tylko na skalę naszego kraju, ale także globalną. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy pierwszym operatorem, który pozwala lokalnej społeczności doświadczyć tej technologii na najnowocześniejszym sprzęcie. Bardzo liczymy na pierwsze opinie i wrażenia ze strony korzystających, by dalej konsekwentnie usprawniać naszą sieć” – powiedział Michał Ziółkowski, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych w PLAY.

Przy czym nie wszystkie smartfony 5G obsługują pasma, w których operatorzy uruchamiają DSS. Większość urządzeń, które są już na rynku, działają jedynie w pasmach przeznaczonych tylko dla sieci nowej generacji (tj. 3,5 GHz oraz 28 GHz). Jednak teraz coraz częściej mówi się o konieczności uruchomienia sieci 5G również na niższych częstotliwościach. Wiąże się to oczywiście z wprowadzeniem na rynek obsługujących je urządzeniach. Na razie do korzystania z 5G w paśmie 2100 MHz potrzebny będzie router Huawei 5G CPE Pro 2.

Huawei 5G CPE Pro 2
Huawei 5G CPE Pro 2

Czy uruchomienie sieci 5G w paśmie 2100 MHz ma jakikolwiek sens?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego Play w ogóle trudni się uruchamianiem sieci 5G w paśmie 2100 MHz. W końcu żaden z operatorów nie powiada w niej wystarczająco szerokich kanałów, które pozwoliłyby na ultraszybki przesył danych. Jednak w przyszłości nowa generacji sieci komórkowych na niższych częstotliwościach pomoże w rozwoju miast i przemysłu.

“Cieszymy się, że to właśnie Gdynia będzie jednym z pierwszych miast, którego mieszkańcy będą mogli doświadczyć korzyści, które niesie ze sobą 5G. Nasze miasto jest otwarte na inicjatywy w zakresie nowoczesnych technologii, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby współczesnego społeczeństwa. Wierzymy, że jest to szansa na to, by mieszkańcy Gdyni skorzystali z zalet sieci 5G. Dodatkowo ufamy, że przyczynimy się do rozwoju tej zaawansowanej technologii, która bezpośrednio wpłynie na budowę wzrostu gospodarczego w naszym kraju” – powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia.

Sieci 5G działające na niskich częstotliwościach nie oferuję prędkości na poziomie 1 Gbit/s. Jednak w zamian mogą być one użyte do masowej obsługi urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) oraz rozwiązań pokroju Smart City. Z kolei użytkowników smartfonów powinni liczyć na stabilniejsze działanie usług.

Co prawda Play jeszcze tego nie zadeklarował, jednak kolejnym logicznym krokiem jest migracja z hybrydowej architektury 5G NSA (Non-Standalone) do samodzielnej architektury 5G SA (Standalone). Główną zaletą takiego posunięcia jest ponad 10-krotne zredukowanie opóźnień, co pozwoli na świadczenie usług czasu rzeczywistego.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.