Huawei ma ostatnio dość dużo problemów wizerunkowych, które mogą się przełożyć na wymierne kłopoty finansowe. Jednak nie przeszkadza to Chińczykom w ich dążeniu do bycia liderem technologi 5G. Huawei zademonstrował właśnie swój domowy router 5G CPE Pro, który obsługuje również Wi-Fi 6 (802.11ax).

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak technologia 5G zmieni nasze codzienne życie. Rewolucja ta na pewno nie nastąpi w ciągu najbliższego roku. Aktualnie operatorzy szykują się do uruchomienia pilotażowych sieci 5G, które będą oferować ultra szybki dostęp do internetu. Natomiast komunikacja M2M (Machine to Machine), czy też V2X (Vehicle to Everything) oraz zdalne operacje i wszechobecne bezprzewodowe VR (lub też AR) są czymś, co powoli będzie pojawiać się na rynku w przeciągu najbliższych 5 lat. Jednak producenci stacji bazowych oraz chipsetów mobilnych już teraz myślą o tej przyszłości. Dlatego Huawei pochwalił się modemem Balong 5000, który obsługuje sieci 2G, 3G, 4G i 5G oraz pozwala na pobieranie danych z maksymalną prędkością 4,6 Gbit/s (pasma do 6 GHz) lub 6,5 Gbit/s (pasmo mmWave). Nas jednak interesuje praktyczne zastosowanie tego modemu, który znalazł się w routerze Huawei 5G CPE Pro.

Huawei 5G CPE Pro: domowy router 5G z obsługą Wi-Fi 6

Huawei 5G CPE Pro

Huawei wychodzi z założenia, że ich router 5G będzie używany w połączeniu z sieciami Wi-Fi 6 (802.11ax). Całość ma sens, ponieważ nowy standard Wi-Fi nie będzie ograniczać prędkości przesyłu danych. Huawei 5G CPE Pro nie potrafi jeszcze wykorzystać całego potencjału chipsetu Balong 5000. Router potrafi pobierać dane za pośrednictwem sieci 5G z prędkością 3,2 Gbit/s.

Huawei 5G CPE Pro

Problem z zasięgiem?

Huawei 5G CPE Pro zasięg

Obecnie posiadacze domowych routerów mobilnych muszą metodą prób i błędów szukać najlepszego miejsca na umiejscowienie sprzętu. Dlatego Huawei przygotował aplikację mobilną, która wskaże najlepsze miejsce na ulokowanie routera.

Sieci Wi-Fi nie będą ograniczać wydajności 5G

Huawei 5G CPE Pro Wi-Fi 6

Huawei poszedł na całość i od razu zaimplementował w swoim routerze obsługę standardu Wi-Fi 6. Jest on bardzo wydajny i oferuje przepływność na poziomie 4,8 Gbit/s. Jednak odnoszę wrażenie, że Chińczycy podali nam marketingową prędkość. 4,8 Gbit/s dotyczy najprawdopodobniej przepływności bitowej w warstwie fizycznej, a nie tego, co może uzyskać użytkownik w wyższych warstwach przesyłu danych.

Nadchodzą smartfony 5G

Huawei 5G MWC 2019

Na razie Huawei pokazał nam co potrafi ich router 5G. Natomiast podczas targów MWC 2019 w Barcelonie zobaczymy pierwsze smartfony chińskiego producenta. Będą one wyposażone w modem Balong 5000 i SoC Kirin 980.

Huawei 5G Barcelona

Źródło: Huawei

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.