Sieci 5G dopiero raczkują w Europie. Jednak Korea Południowa do zupełnie inna sprawa. Tam komercyjne usługi 5G dostępne są od początku kwietnia. Koreańczycy bardzo chętnie kupują smartfony obsługujące nową technologię. Operator SK Telecom ma już 1 milion abonentów korzystających z planów taryfowych 5G.

5G boryka się obecnie z problemami charakterystycznymi dla każdego nowego standardu komunikacji bezprzewodowej. Chodzi oczywiście o kwestie związane z adaptacją rynku. Korea Południowa jest krajem, gdzie obserwujemy bardzo szybki wzrost użytkowników sieci 5G. Początkowo zasięg nowych sieci komórkowych ograniczony był do niektórych obszarów Seulu. Później wraz z biegiem czasu operatorzy uruchamiali kolejne stacje bazowe 5G. Przy czym w dalszym ciągu nowa technologia dostępna jest głównie na obszarach miejskich, gdzie występują największe skupiska ludności. Jednak Koreańczykom to nie przeszkadza. W sieci SK Telecom znajduje się już ponad 1 milion klientów korzystających z 5G. Przy czym stanowią oni jedynie 3,5% użytkowników tego operatora.

Koreańczycy po przesiadce na 5G zaczęli przesyłać większe ilości danych

Przesiadka na 5G wiąże się z dwoma zmianami. Po pierwsze dla klienta oznacza to przejście na jednego z najwydajniejszych smartfonów na rynku. A jak dobrze wiemy, im lepszy smartfon, tym chętniej korzystamy na nim z usług multimedialnych. Drugi aspekt sprowadza się oczywiście do korzystania z sieci oferującej dużo szybszy przesył danych. W Korei Południowej 5G działa w dwóch pasmach: 3,5 GHz oraz 28 GHz. Oznacza to, że Koreańczycy mogą korzystać z dużo szybszego 5G niż tego, które testowałem w Toruniu. Pasmo 28 GHz pozwala na pobieranie danych z prędkością powyżej 2 Gbit/s. Zatem nic dziwnego, że średnie zużycie danych po przesiadce z planu LTE na plan 5G wzrosło o 65% (z 20,4 GB na 33,7 GB miesięcznie). Podejrzewam, że wraz z poprawą zasięgu stacji bazowych 5G, wzrost ten będzie jeszcze większy.

Koreańscy operatorzy obserwują wyraźną korelację pomiędzy liczbą abonentów 5G a premierami nowych smartfonów. Agresywne promocje na urządzenia 5G sprawiają, że klienci decydują się na przesiadkę na nowszą technologię ze względu na atrakcyjną cenę nowego smartfona. W kwietniu Koreańczycy byli “skazani” na wybór Samsunga Galaxy S10 5G. Później w ofercie operatorów pojawił się nowy LG V50 ThinQ 5G, który okazał się hitem sprzedażowym. Dlatego też operatorzy spodziewają się kolejnego znacznego przyrostu abonentów 5G wraz z premierą Samsunga Galaxy Note 10+ 5G.

Źródło: RCRWireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.