Koreański operator SK Telekom szykuje się do premiery pierwszego smartfona 5G. Jest nim Samsung Galaxy S10 5G. Testy operatora pokazują, że użytkownicy mogą liczyć na naprawdę szybki internet. Podczas testów uzyskano prędkość 2,65 Gbit/s. Wynik ten zawdzięczamy agregacji dwóch technologi: LTE i 5G.

Już za kilka miesięcy przekonamy się jak w praktyce działają pierwsze sieci 5G. Jednym z prekursorów nowej technologi jest koreański operator SK Telekom. Koreańczycy pokazują, że wbrew początkowym obawom, pierwsze sieci 5G zaoferują użytkownikom dużo szybszy internet. Fundamentem tego sukcesu jest ścisła współpraca pomiędzy sieciami 5G i 4G LTE. Operator przetestował właśnie działanie rozwiązania o nazwie 5G NR + LTE Data Aggregation, czyli agregację pasma 5G z pasmami 4G LTE. Dzięki temu uzyskano prędkość pobierania danych na poziomie 2,65 Gbit/s, z czego 1,5 Gbit/s pochodziło z pasma 5G, a 1,15 Gbit/s z pasm LTE. Operator skorzystał tutaj z komercyjnej wersji smartfona Samsung Galaxy S10 5G, który już niedługo trafi na wybrane rynki.

Galaxy S10 5G SK Telekom

Samsung Galaxy S10 5G nie trafi do Polski

Polscy operatorzy potrzebują jeszcze trochę czasu na wdrożenie technologi 5G. Opóźnienie to wynika głównie z przeciągających się dyskusji na temat sposobu zagospodarowania nowych pasm częstotliwości. Ponadto brakuje ustaleń w sprawie nowych norm PEM. Dlatego też nikt w Polsce nie myśli na razie o sprzedaży smartfonów 5G. Czy mamy czego żałować?

Samsung Galaxy S10 5G
Samsung Galaxy S10 5G

Samsung Galaxy S10 5G jest bardzo podobny do Galaxy S10+. Charakteryzuje się on nieznacznie większym wyświetlaczem o przekątnej 6,7”. Dodatkowo wersja 5G posiada dwa obiektywy TOF (time-of-fly). Po jednym z przodu i tyłu. Ponadto Samsung mógł sobie pozwolić na zastosowanie trochę większego akumulatora, który ma pojemność 4500 mAh. Niestety nie wiemy, ile trzeba będzie zapłacić za te dodatkowe udogodnienia. Samsung jeszcze nie podał żadnej oficjalnej ceny Galaxy S10 z modemem 5G.

Źródło: SK Telekom

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.