Operatorzy cały czas uruchamiają nowe stacje bazowe i ulepszają te, które już działają. Jednym z elementów rozbudowy sieci jest dokładanie na stacje kolejnych pasm LTE, które są ze sobą agregowane. Orange Polska ma już na terenie całego kraju 2000 nadajników, które agregują wszystkie 4 pasma LTE.

Sieci komórkowe z roku na rok coraz to większe porcje danych. Dlatego też operatorzy muszą cały czas inwestować w ich rozbudowę. Orange chwali się wzrostem pojemności sieci od początku tego roku o 23%. Wynika on między innymi z uruchamiania kolejnych nadajników agregujących wszystkie 4 pasma LTE. A dokładniej są to częstotliwości 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz. Operator ma na nich łącznie 45 MHz zasobów radiowych. Skorzystać mogą z nich Ci klienci, którzy posiadają smartfony wysokiej kategorii oraz przebywają w zasięgu 2000 najbardziej rozbudowanych stacji bazowych operatora. Oprócz samej agregacji ważna jest również obsługa 4×4 MIMO, która nie tylko przyspiesza pobieranie danych, ale również poprawia jakość sygnału.

Orange ma już 8000 stacji LTE-Advanced z agregacją pasm

Oczywiście szybsze działanie LTE widoczne jest już przy agregacji przynajmniej 2 pasm częstotliwości. Zjawisko to obserwujecie poprzez pojawienie się na ekranie smartfona ikonki LTE+. W przypadku sieci Oorange agregacja pasm jest wspierana przez 8 tysięcy z 11 tysięcy nadajników, czy ponad 70% infrastruktury. Z kolei 2 tysiące najmocniejszych stacji bazowych stanowi 18% sieci. Czy to dużo?

Niestety nie wszyscy operatorzy chwalą się na bieżąco liczbami dotyczącymi stanu rozbudowy swoich sieci. Niedawno poznaliśmy dane dotyczące sieci Play. W przypadku “fioletowych” flagowe stacje bazowe określane są mianem ‘5G Ready’. Stanowią one aż 24% sieci Play. Przy czym przy 7 382 własnych nadajnikach daje to 1 771 stacji bazowych obsługujących agregację 3 lub 4 pasm.

Skoro już wiemy ile stacji bazowych danego typu mają Orange i Play, pozostaje nam czekanie na analogiczne informacje od T-Mobile. Niestety Plus nie podaje takich informacji w ciągu roku. Grupa Cyfrowego Polsatu ogranicza się do podawania liczb dotyczących swojej sieci mobilnej w corocznych sprawozdaniach podsumowujących dany rok kalendarzowy.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.