Stany Zjednoczone naciskały na wykluczenie Huawei z budowy sieci 5G nie tylko w Europie, ale również w Indiach. Jednak finalnie indyjski rząd wydał chińskiemu telekomowi zgodę na przeprowadzenie testów 5G. Całkiem możliwe, że rozpoczną się one w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Amerykanie rozpętali ogólnoświatową aferę związaną z Huawei. Jednak nie ma co ich obwiniać o spowolnienie wdrażania 5G w poszczególnych krajach. Dzięki temu, że pojawiły się wątpliwości związane z cyberbezpieczeństwem chińskich rozwiązań, poszczególne kraje zaczęły zastanawiać się nad wpływem sieci 5G na bezpieczeństwo narodowe. Wygląda na to, że niemalże wszystkie państwa (z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych i Australii) podeszły do tego problemu merytorycznie i odsunęły na bok kwestie związane z polityką. O ile w Polsce temat ten dotyczy jedynie sieci komercyjnych, to w Indiach pojawiły się wątpliwości związane z dopuszczeniem wszystkich dostawców również do testów sieci 5G.

Huawei może testować 5G w Indiach, więc z komercyjnym wdrożeniem nie powinno być problemów

Indie są jednym z największych rynków telekomunikacyjnych na świecie. Pod kątem liczby użytkowników sieci komórkowych przeganiają ich jedynie Chiny. Jednak liczba ta nie musi mieć bezpośredniego przełożenia na dochody firm telekomunikacyjnych oraz producentów stacji bazowych. W odróżnieniu od Polski i innych krajów europejskich Indie mają dość duży problem z jakością sieci komórkowych. Tamtejszy regulator (odpowiednik naszego UKE) musiał nakładać na operatorów kary, żeby zmotywować ich do naprawy uszkodzonych nadajników. Dlatego też tamtejsze sieci 3G i 4G są w dużo gorszej kondycji niż nasze LTE. Pomimo tego, że indyjscy operatorzy mają jeszcze dużo zrobienia w zakresie obecnych technologi, to chcą inwestować w 5G.

Huawei cieszy się ze zgody uzyskanej od indyjskiego rządu. Dla Chińczyków jest to kolejny pozytywny sygnał i argument podkreślający bezpieczeństwo ich rozwiązań. Chociaż prawda jest taka, że zgoda ta wynikała bardziej z braku dowodów na to, że produkty Huawei są niebezpieczne. Stany Zjednoczone pomimo tego, że na każdym kroku podkreślają brak zaufania do chińskich rozwiązań telekomunikacyjnych, to nie pokazały w tej sprawie żadnych konkretnych dowodów.

Źródło: CNBC-TV18

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.