Administracja Donalda Trumpa nie odpuszcza Huawei. Amerykanie próbowali przekonać swoich europejskich sojuszników do wprowadzenia zakazu na sprzęt 5G od Huawei. Jednak to się nie udało. Teraz rząd USA zwrócił się z podobną sugestią do Indii, gdzie udział Huawei na rynku jest dość spory.

Rządom poszczególnych krajów zależy na w miarę szybkim wdrożeniu sieci 5G. Nowa generacja sieci komórkowych ma docelowo wprowadzić nową rozproszoną architekturę, która budzi wątpliwości dotyczące cyberbezpieczeństwa. Fakt ten wykorzystują amerykańscy urzędnicy, którym zależy na ograniczeniu działalności chińskich firm. Huawei nie może już liczyć na żadną współpracę z amerykańskimi operatorami. Również z tymi najmniejszymi, którzy mają niewielkie sieci. Zakaz wprowadzony przez administrację Donalda Trumpa zostanie w najbliższym czasie poluzowany, ale na pewno nic się nie zmieni w kwestii urządzeń telekomunikacyjnych. Podobne przepisy obowiązują również w Australii, gdzie Huawei nie ma co liczyć na kontrakty dotyczące budowy sieci 5G. Amerykanom nie udało się przekonać do swoich racji Europejczyków. Na razie Huawei działa w Europie bez żadnych ograniczeń.

Rząd USA chce zakazu na 5G od Huawei w Indiach

Indie mogą się dla niektórych z Was wydawać mało interesującym rynkiem. Jednak jest to duży kraj, w którym występują tereny o bardzo dużej gęstości zaludnienia. A to oznacza, że tamtejsi operatorzy muszą mieć dużo stacji bazowych. Dlatego każdy liczący się na świecie producent urządzeń telekomunikacyjnych chce być obecny na tamtejszym rynku. Dotyczy to również Huawei.

Sugestie USA trafiły w Indiach na dość podatny grunt. Tamtejszy rząd już teraz wymaga od dostawców przeprowadzania szczegółowych testów bezpieczeństwa dostarczanych urządzeń i oprogramowania. Można powiedzieć, że Indie podchodzą do tematów związanych z cyberbezpieczeństwem bardzo poważnie. Dlatego też tamtejszy rząd już powołał grupę ekspertów, którzy za zadanie mają stwierdzić czy Huawei może uczestniczyć w testach 5G, czy może należy mu tego zabronić.

Do tej pory Huawei porozumiał się w kwestii testów 5G w Indiach z operatorem Vodafone Idea. Obecna sytuacja jest taka, że operatorzy nie mogą sobie pozwolić na zwłokę we wdrażaniu 5G z powodu wątpliwości wobec chińskiego telekomu.

Źródło: Financial Express

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.