Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, który z dostawców Internetu zapewnia od razu wydajne rozwiązanie w postaci szybkiej sieci Wi-Fi? Kiedyś operator dawał nam co najwyżej modem ADSL, a router musieliśmy sobie kupować sami. Dzisiaj praktycznie każdy z dostawców Internetów oferuje urządzenie, które jest zarazem modemem, routerem oraz punktem dostępu Wi-Fi. Dlatego też na podstawie danych z naszej aplikacji mobilnej postanowiliśmy sprawdzić, jak szybkie są sieci Wi-Fi polaków.

Jest jeszcze jeden aspekt, który ma istotny wpływ na prędkość Internetu Wi-Fi w Waszym telefonie. O ile wpływ takich czynników jak poziom mocy odbieranego sygnału, tryb pracy routera oraz aktywność pozostałych użytkowników tej samej sieci, są oczywiste, to często zapominamy o jednym aspekcie. Każdy smartfon ma w środku zainstalowany moduł komunikacyjny odpowiedzialny za łączność z sieciami Wi-Fi, czyli jest to taka zintegrowana karta Wi-Fi wraz z anteną. Tak samo, jak mamy stare laptopy obsługujące jedynie wolne 802.11g (54 Mbit/s), współczesne komputery z kartami 802.11n (do 300 Mbit/s) oraz super wydajne ultrabooki (nawet do 1,2 Gbit/s), to również mamy telefony z szybszymi i wolniejszymi modułami Wi-Fi.

SpeedTest

appstore

Nasza aplikacja SpeedTest podpowiada, kiedy “wąskim gardłem” jest telefon.

Mój telefon nie jest w stanie wyciągnąć po Wi-Fi więcej niż 45 Mbit/s, a mam model z chipsetem Qualcomm Snapdragon 615. Jest to dość popularny układ w smartfonach z tzw. średniej półki. Na szczęście aplikacja mobilna SpeedTest na bieżąco monitoruje maksymalną możliwą przepustowość używanej sieci Wi-Fi i wyświetla ostrzeżenie, kiedy ma to na wynik testu. W tym samym czasie, na swoim laptopie jestem w stanie wyciągnąć około 85 – 90 Mbit/s. Skąd ta różnica? Nasze laptopy mają więcej miejsca na anteny, dlatego też producenci komputerów przenośnych instalują (najczęściej w ekranach) dwie anteny, co umożliwia pracę w trybie MIMO 2×2, czyli podwojenie prędkości transmisji.

SpeedTest WiFi app

Który operator ma najszybsze Wi-Fi?

Dla uproszczenia zakładam, że każdy z operatorów ma mniej więcej tyle samo klientów z “wolniejszymi” oraz “szybszymi” smartfonami. Muszę przyznać, że z naszego nowego rankingu można wyciągnąć kilka ciekawych wniosków. Zwłaszcza, jak się porówna go ze standardowym rankingiem dostawców Internetu. UPC straciło w tym miesiącu prym w rankingu głównym, ale jak na razie ich klienci mogą cieszyć się najszybszym Internetem po Wi-Fi w swoich telefonach. Aktualnie średnia prędkość pobierania danych za pośrednictwem sieci Wi-Fi wynosi 26,37 Mbit/s. Wyraźnie widać, że pierwsza trójka wybija się ponad ten wynik. Co prawda, pobieranie danych na telefonach jest wolniejsze, ale wynika to oczywiście z ograniczeń modułów Wi-Fi zainstalowanych w naszych telefonach.

speedtest_listopad_2016_wifi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.11.2016 – 30.11.2016 (link).

[vlikebox]

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.