Co miesiąc na naszej stronie możecie znaleźć nowy ranking dostawców Internetu w Polsce. Dane pochodzą z pomiarów wykonanych przez Was zarówno za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej na telefony z Android’em oraz iOS’em, jak i strony internetowej. Nowością są rankingi łączy światłowodowych oraz sieci Wi-Fi, jednak nie zapominamy o tradycyjnych zestawieniach. Wbrew pozorom, tutaj również dzieje się dużo.

W tym miesiącu zmniejszyliśmy wymóg kwalifikacji do rankingu, żeby dać szansę zaistnienia w zestawieniu również operatorom lokalnym. Aktualnie, żeby dany operator pojawił się w naszym ogólnopolskim rankingu, to jego klienci muszą wykonać przynajmniej 10 000 testów w danym miesiącu. Jednak bez problemu znajdziecie swojego lokalnego dostawcę, jeżeli skorzystacie z odpowiednich filtrów. Wystarczy, że wejdziecie na nasz Ranking ISP, a następnie wybierzecie przycisk “zobacz ranking w Twojej okolicy“. Możecie analizować całe województwa oraz pojedyncze miejscowości.

SpeedTest

appstore

Operatorzy lokalni zrobili małe zamieszanie w naszym najnowszym rankingu.

Ostatnio nasze zestawienia dotyczące dostawców tzw. stacjonarnych łącz internetowych były trochę “statyczne”. Ogólnie rzecz biorąc, to nie ma co się temu dziwić, ponieważ rynkiem tym rządzą raczej okresowe akcje promocyjne, a abonenci zmieniają operatora lub plan taryfowy na szybszy dopiero po zakończeniu dwuletniej umowy. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, jaki na nasze zestawienie miałoby obniżenie limitu ilości testów z 30 000 do 10 000. Okazało się to bardzo ciekawe, ponieważ “nowi gracze” od razu pojawili się w czołówce. INEA z wynikiem 59,46 Mbit/s oraz TOYA (44,68 Mbit/s) spowodowali spadek dotychczasowych liderów naszego zestawienia. Prawda jest tak, że wyniki testów klientów UPC są praktycznie takie same, jak miesiąc temu. Natomiast Vectra zanotowała poprawę średniej prędkości wysyłania danych aż o 12% z 5,89 Mbit/s do 6,61 Mbit/s.

SpeedTest listopad 2016 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.11.2016 – 30.11.2016 (link).

Analizując nasze dane, można by dojść do wniosku, że w Polskich domach króluje Internet LTE.

Już miesiąc temu pokusiłem się o sprawdzenie, jakie wyniki osiągają ludzie, którzy testują swój Internet “mobilny” za pomocą testera znajdującego się na naszej stronie. O ile osobiście uważam, że do domu najlepszy jest Internet od operatora telewizji kablowej, bądź światłowód, to jednak nie wszyscy podzielają to zdanie. Sam również kiedyś korzystałem z oferty typu “domowy Internet LTE”, ponieważ nie miałem innego wyjścia. Dobijały mnie wtedy limity danych, ale widzę, że takie usługi cieszą się bardzo dużą popularnością. Niemalże każdy operator mobilny może pochwalić się większą ilością wykonanych przez Was testów niż najpopularniejsi dostawcy stacjonarni. W ubiegłym miesiącu najlepszy okazał się po raz kolejny Orange z wynikiem 17,06 Mbit/s.T-Mobile cały czas goni “pomarańczowych”, ale różnica pomiędzy czołową dwójką jest na stałym poziomie.

SpeedTest listopad 2016 domowe LTE
Ranking dostawców „domowego Internetu LTE” za okres 1.11.2016 – 30.11.2016 (link).

Testy z aplikacji mobilnej pokazują, że Orange cały czas umacnia swoją pozycję.

W poprzednim zestawieniu T-Mobile nadrobił swój poprzedni spadek, jednak najnowsze wyniki nie pokazują jakichkolwiek zmian w sieci “różowych”. Z kolei Orange cały czas poprawia swoje wyniki i już niedługo powinien pokonać granicę 20 Mbit/s dla zestawienia uwzględniającego zarówno testy wykonane w zasięgu sieci 4G LTE, jak i starszej technologi 3G. Interesująca jest tutaj również znacząca poprawa w sieci Plus. Długo zastanawiałem się, skąd u “zielonych” wziął się aż tak duży wzrost zarówno przy pobieraniu, jak i wysyłaniu danych. Czyżby byłby to wynik rozbudowy infrastruktury sieci LTE-Advanced?

SpeedTest listopad 2016 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.11.2016 – 30.11.2016 (link).

Zasięg sieci 4G LTE w Polsce cały czas się powiększa.

W poprzednim zestawieniu ilość testów wykonanych w zasięgu sieci 4G LTE stanowiła 65% wszystkich wyników pochodzących z sieci mobilnych. Tym razem jest trochę lepiej, ponieważ 67,5% pomiarów prędkości była wykonana za pośrednictwem sieci LTE. Dlatego też zestawienie to jest bardzo podobne do powyższego. Jednak wyraźnie widać, że te 32,5% testów wykonanych w zasięgu sieci 2G oraz 3G, dość mocno zaniża wynik. Klienci Orange bez większych problemów powinni wyciągać transfery powyżej 25 Mbit/s, T-Mobile zaliczył w tym miesiącu mały spadek, a Plus pozostaje największą niespodzianką tego zestawienia. Jestem ciekaw, czy “zieloni” utrzymają trend, czy może był to jednorazowy skok.

SpeedTest listopad 2016 mobilni LTE
Ranking dostawców Internetu LTE za okres 1.11.2016 – 30.11.2016 (link).

[vlikebox]

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.