Podczas zakończonych już targów CES 2018, producenci routerów Wi-Fi zaprezentowali pierwsze urządzenia obsługujące nowy (a zarazem dużo szybszy) standard 802.11ax. Jak na razie routery obsługujące nowy standard Wi-Fi zapowiedzieli Asus oraz D-Link. Będą to modele oferujące maksymalną przepustowość na poziomie 6 Gbit/s oraz 11 Gbit/s. Wynik ten zawdzięczamy dzięki wprowadzeniu przez standard 802.11ax nowych technologii do naszych sieci Wi-Fi.

Nowy standard sieci Wi-Fi został już zatwierdzony przez konsorcjum Wi-Fi Alliance. Natomiast producenci chipsetów, a dokładniej Qualcomm oraz Intell, już jakiś czas temu ogłosili, że niedługo zaczną na masową skalę produkować chipsety obsługujące standard 802.11ax. Dla przypomnienia, większość produkowanego dziś sprzętu Wi-Fi jest zgodna ze standardem 802.11ac, przy czym w naszych domach dalej króluje już przestarzałe 802.11n. Przypuszcza się, że nowy standard zadomowi się na dobre dopiero w 2019 roku, jednak nie przeszkodzi to producentom, żeby jeszcze w tym roku wypuścić pierwsze niecertyfikowane jeszcze przez Wi-Fi Alliance urządzenia obsługujące 802.11ax. Na początku będą one drogie i mało kto skorzysta z nowych technologi, jednak na pewno znajdą się chętni chcący sprawdzić, jak w praktyce sprawuje się nowe rozwiązanie.

Standard 802.11ax wprowadza do sieci Wi-Fi technologie OFDMA oraz MU-MIMO

Technika wielodostępu radiowego OFDMA sprawdziła się w sieciach LTE. Dzięki niej wiele urządzeń Wi-Fi będzie mogło w tym samym czasie komunikować się z routerem za pomocą różnych podnośnych. Dzięki temu wyeliminowany zostanie problem kolizji, które występują w obecnych rozwiązaniach. Natomiast technika MU-MIMO pozwoli na przesyłanie danych do kilku urządzeń używając tych samych zasobów radiowych. Dzięki temu routery 802.11ax poradzą sobie bez problemu z jednoczesną obsługą aż 256 urządzeń, co się przyda w nadchodzącej dobie Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things). Przejdźmy jednak do konkretów i przyjrzyjmy się modelom zaprezentowanym podczas targów CES 2018.

Asus RT-AX88U Asus RT-AX88U

Asus RT-AX88U jest nowym dwuzakresowym routerem wyposażonym w 4 anteny oraz 8 portów LAN. Wspiera on standard 802.11ax w wariancie 6 Gbit/s. Router jest kompatybilny z rozwiązaniem ASUS AiMesh, które pomaga w budowie sieci Wi-Fi obejmujących swoich zasięgiem całe domy oraz biura.

D-Link AX6000 Ultra Wi-Fi

D-Link AX6000 Ultra Wi-Fi Router

Jak sama nazwa wskazuje, router D-Link AX6000 Ultra Wi-Fi również obsługuje standard 802.11ax w opcji 6 Gbit/s. Przy czym wyposażony jest on w 8 anten działających w trybie 4×4 MU-MIMO, port WAN o przepustowości 2,5 Gbit/s oraz cztery porty LAN. Natomiast port USB 3.0 można użyć do podłączenia dysku twardego, który będzie pełnić rolę domowego NAS.

D-Link AX11000 Ultra Wi-Fi

D-Link AX11000 Ultra Wi-Fi Router

Tutaj mamy do czynienia z pierwszym urządzeniem oferującym prędkość 11 Gbit/s. Niestety, nie znamy szczegółów na temat różnic pomiędzy modelami AX11000 oraz AX6000. Oba routery mają tyle samo anten, oraz obsługują ten sam tryb MIMO. Oba routery D-Link pojawią się na rynku w drugiej połowie tego roku.

Źródło: ZDNet

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.