Play intensywnie rozwija usługę Net BOX, która pozwala na korzystanie z internetu mobilnego za pośrednictwem zewnętrznej anteny LTE i routera Wi-Fi. Do tej pory operator posiadał w swoim portfolio dwa takie rozwiązania. Teraz do oferty trafiło trzecie urządzenie, którym jest kierunkowa antena ZTE WF830 Play.

Pierwszym Net BOX-em Playa był zestaw Huawei B2338-168. Posiadał on kierunkową antenę, ale niestety działał jako urządzenie LTE kategorii 4. Oznacza to, że jego użytkownicy nie mogli w pełni skorzystać z możliwości stacji bazowych operatora, które agregują kilka pasm częstotliwości 4G (czyli tzw. LTE ULTRA). Później do oferty trafił Net BOX 2.0, czyli Huawei B2368. Ze względu na owalny kształt anteny zewnętrznej, jest on potocznie zwany “pałą”. Jest to dobry sprzęt, ponieważ posiada wbudowany modem LTE kategorii 12, który pozwala na agregację 3 pasm częstotliwości. Niestety zestaw ten posiada antenę o charakterystyce dookólnej, przez co nie radzi sobie on w miejscach, gdzie jest bardzo słaby zasięg. Dlatego urządzenie to oferowane jest klientom mieszkającym na przedmieściach i w mniejszych miejscowościach.

Play Net BOX

Play Net BOX 3.0 firmy ZTE sprawdzi się na terenach wiejskich

Z kolei tam, gdzie zasięg macierzystej sieci Play jest kiepski (z reguły są to tereny wiejskie), potrzebna jest już antena kierunkowa. Dlatego właśnie zestaw ZTE WF830 (czyli właśnie Net BOX 3.0) posiada antenę, którą należy wycelować w stronę najbliżej stacji bazowej operatora. Przy czym w ramach usługi Play wysyła do klientów montera, który zajmie się instalacją sprzętu. Niektórzy mogą być lekko zawiedzeni, że nowy Net BOX posiada modem LTE kategorii 6. Jednak w praktyce powinien on spełnić oczekiwania klientów. Modulacja 256 QAM i tak działa przy niedużych odległościach od stacji bazowej. Do tego na terenach wiejskich rzadko kiedy stosuje się agregację powyżej 2 pasm częstotliwości oraz pasmo 2600 MHz. Dlatego kategoria 6 w nowym Net BOX-ie powinna w zupełności wystarczyć.

Jakie prędkości oferuje Net BOX 3.0? Producent podaje 300 Mbit/s, jednak Play (podobnie zresztą jak inni polscy operatorzy) nie posiada 2 pasm z blokami 20 MHz. Czysto teoretycznie możecie liczyć na sumę prędkości dwóch z czterech oferowanych pasm:

  • 150 Mbit/s w paśmie 7 (2600 MHz),
  • 75 Mbit/s w pasmach 1 (2100 MHz) i 3 (1800 MHz),
  • 32 Mbit/s w paśmie 20 (800 MHz).

Zatem maksymalna prędkość pobierania danych to 225 Mbit/s (zakładając dostęp pasma 2600 MHz). W praktyce będzie to mniej, jednak wykonane przez operatora testy pokazują, że nowy modem bez większych problemów potrafi wyciągnąć 60 Mbit/s w miejscach, gdzie zwykły smartfon działa z prędkością w okolicach 1 Mbit/s.

Szczegółową specyfikację Net BOX-a 3.0 znajdziecie na stronie producenta.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.