Kiedyś sądziliśmy, że Chińczycy wzorują się tylko na Apple. Nic bardziej mylnego. Xiaomi inspiruje się również swoją rodzimą konkurencją. Dlatego właśnie nowa aktualizacja dla “średniaka” Xiaomi Mi 9 SE wprowadziła tryb robienia zdjęć Księżyca, który wspomaga użytkownika algorytmami sztucznej inteligencji. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, to samo oferuje Huawei P30 Pro.

Do końca tego nie rozumiem, ale wygląda na to, że Chińczycy uwielbiają fotografować naturalnego satelitę naszej planety. Chociaż bardziej skłaniam się ku stwierdzeniu, że mamy tutaj do czynienia z chwytliwą akcją marketingową. Huawei i Xiaomi wychodzą pewnie z założenia, że nic tak nie przekona ich klientów o dobrej jakości stosowanych aparatów, jak dobrze wyglądające zdjęcie obiektu oddalonego o 384 tysiące kilometrów. Przy czym zrobienie takiego zdjęcia nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wymaga ono manualnego doboru parametrów. Dlatego Chińczycy zdecydowali się na zastosowanie sztucznej inteligencji, która wyręcza użytkownika i sama optymalizuje ustawienia dotyczące optyki. Poniżej możecie zobaczyć krótkie nagranie pokazujące działanie tzw. Moon mode w Xiaomi Mi 9. W przypadku Mi 9 SE obsługuje się go tak samo. Nowy tryb został wprowadzony wraz z aktualizacją MIUI V10.3.10.

Tryb Księżyca w Xiaomi Mi 9 SE vs Xiaomi Mi 9 vs Huawei P30 Pro

Aktualnie mamy na rynku 3 smartfony, które szczycą się możliwością robienia wyraźnych zdjęć Księżyca. Który z nich jest najlepszy? Najpierw porównajmy parametry zastosowanych obiektywów.

parametrXiaomi Mi 9 SEXiaomi Mi 9Huawei P30 Pro
Aparat #148 MP, f/1.8, 1/2″, 0.8µm, PDAF48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2″, 0.8µm, Laser/PDAF40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7″, PDAF, OIS
Aparat #213 MP, f/2.4, (ultrawide), 1.12µm16 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/3.0″, 1.0µm, Laser/PDAF20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7″, PDAF
Aparat #38 MP, f/2.4, (telephoto), 1.12µm, PDAF12 MP, f/2.2, 54mm (telephoto), 1/3.6″, 1.0µm, Laser/PDAF, 2x optical zoom Periscope 8 MP, f/3.4, 125mm (telephoto), 1/4″, 5x optical zoom, OIS, PDAF

Aparat #4
brakbrakTOF 3D camera
Cena1499 zł1899 zł3799 zł

Już na pierwszy rzut oka widać, że wszystkie 3 modele mają dość mocną konfigurację głównego aparatu. Xiaomi Mi 9 w testach DXOMark zdobył 107 punktów, co plasuje go na 6 miejscu rankingu smartfonów z najlepszymi aparatami. W zestawieniu tym prowadzi aktualnie Huawei P30 Pro z wynikiem 112 punktów.

DXOMark ranking

W sieci można znaleźć porównanie zdjęć Księżyca zrobionych za pomocą flagowców Xiaomi i Huawei.

Jakość oceńcie już sami. Na koniec dodam tylko, że po sieci krąży opinia zarzucająca Huawei oszukiwanie przy robieniu zdjęć Księżyca. Jeden z Chińskich recenzentów wysnuł tezę mówiącą, że Huawei dokleja do robionych zdjęć szczegóły w postaci kraterów, które nie są tak naprawdę uchwycone przez obiektywy smartfona. Jednak takie działanie nie miałoby najmniejszego sensu, ponieważ smartfon musiałby w swojej pamięci przechowywać niezliczone ilości zdjęć wzorcowych, z których mógłby czerpać takie szczegóły.

Źródło: GizmoChina, Android Community

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.