Producenci smartfonów muszą być coraz bardziej kreatywni przy planowaniu swojego portfolio. O ile typowy flagowiec ma się charakteryzować komponentami najwyższej klasy, to już przy tańszych modelach pojawia się dość spore pole do popisu. Dobrym przykładem jest tutaj Xiaomi Mi 6X, który będzie posiadać średniej klasy procesor, ale w zamian Chińczycy zdecydowali się na użycie większej ilości pamięci RAM, dobrej jakości aparatu oraz wyświetlacza.

Specyfikacja Xiaoi Mi 6X, którą zaraz poznacie, nie pochodzi co prawda z oficjalnego źródła, ale źródło przecieku jest dość pewne. Informacje o nowym smartfonie Xiaomi pojawiły się katalogu organizacji TENAA, która certyfikuje każde urządzenie mobilne dopuszczone do sprzedaży na terenie Chin. Drugim źródłem informacji są pliki firmware znalezione przez użytkownika FunkyHuawei, który podzielił się swoim znaleziskiem z ekipą XDA-Developers. Zacznijmy teraz od najważniejszego. Xiaomi Mi 6X będzie napędzany przez chipset Qualcomm Snapdragon 660 z 8 rdzeniami Kryo 260 taktowanymi częstotliwością 2 GHz. Standardowo procesor ten działa z zegarem 2,2 GHz, jednak najwidoczniej Xiaomi postanowiło go nieznacznie zwolnić, żeby wydłużyć czas pracy baterii.

Xiaomi Mi 6X będzie posiadać podwójny aparat 12 Mpix + 20 Mpix

Chińczycy zdecydowali się na użycie aparatów Sony. Z tyłu znajdą się matryce Sony IMX486 (12 Mpix, f/1,8) oraz Sony IMX376 (20 Mpix, f/1,8). Natomiast z przodu został użyty sensor Sony IMX376 (20 Mpix, f/2,2). Filmy będą nagrywane w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę. Jednak Xiaomi nie zdecydowało się na zaimplementowanie zoomu optycznego 2x. Za to obsługiwany będzie tryb portretowy oraz AI lens. To jeszcze nie wszystko. Ekran o przekątnej 5,99” będzie wyświetlać obraz o rozdzielczości FHD+ (2160 × 1080 pikseli). Warto jeszcze zwrócić uwagę na wersje, w których będzie dostępne XIaomi Mi 6X: 4 GB RAM + 32 GB, 6 GB RAM + 64 GB oraz 6 GB RAM + 128 GB. Do tego dojdzie jeszcze akumulator o pojemności 2 910 mAh.

Xiaomi Mi 6X ma też jedną wadę, która może go zdyskwalifikować wśród kręgu melomanów. W specyfikacji smartfona znajduje się zapis, że port audio jest współdzielony ze złączem używanym do ładowania. Oznacza to, że Chińczycy zdecydowali się na pozbycie portu mini-jack. Xiaomi Mi 6X zostanie najprawdopodobniej zaprezentowany 25 kwietnia tego roku.

Źródło: TENAAXDA-Developers

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.