Cecha wodoszczelności wśród smartfonów jest już całkiem popularna. Trzeba jednak przyznać, że spora część wodoszczelnych smartfonów z nich to te najdroższe modele, z ceną ponad 1000 zł i w górę. Wśród tańszych modeli jednak wodoszczelne też się trafiają.

Ponadto są na rynku tzw. pozycje wzmacniane. Jednakże ich odporność niesie za sobą gorszą ergonomię. Design tych modeli nie jest ani zbyt poręczny ani zbyt ładny. Choć przecież estetyka to kwestia gustu. Zacznijmy zatem od sztandarowych pozycji w danych markach. Co poszczególne modele mają takiego w sobie, że uwodzą np. wodoszczelnością i czymś wyjątkowym jeszcze?

Sony Xperia XZ Premium

Sony Xperia XZ Premium jeszcze ciągle jest traktowany jako nowość. Cena tego modelu to 3199 zł, co wydaje się być całkiem korzystną ofertą, mając świadomość tego co ów smartfon oferuje. Ekran o rozdzielczości 4K jest zgodny ze standardem HDR, więc w sam raz nadaje się do oglądania filmów, seriali, programów muzycznych i sportowych. To co jeszcze ten model wyróżnia, to wysokiej rozdzielczości aparat Motion Eve. Największym atutem tego aparatu jest ponadprzeciętna szybkość nagrywania wideo. Procesor obrazu w tym aparacie jest w stanie zapisać aż 960 klatek na sekundę. Daje to możliwość aż 30-krotnego spowolnienia obrazu. Xperia XZ Premium jest szklana. Posiada kanciastą obudowę oraz najszybszy obecnie procesor Qualcomma – Snapdragon 835. Procesor ten jest wspomagany 4 GB pamięci RAM. Oczywiście wodoszczelny.

LG G6

Propozycja LG na rok 2017 śmiało stanęła w szranki z innymi modelami. Smartfon wykonany jest ze szkła, podobnie jak SONY. LG ma duży 5,7-calowy ekran o dość nietypowych proporcjach 18:9. Model wyposażony jest w wyjątkowy, podwójny aparat fotograficzny. Co ciekawe, jeden obiektyw posiada zwykłą ogniskową, a drugi jest szerokokątny. Możliwości wydobycia z niego ciekawych efektów zależą tu już tylko od fantazji i zręczności użytkownika. Obudowa tego telefonu spełnia tzw. militarny standard G810. Co to oznacza? Otóż telefon ten jest bardziej odporny na przykład na upadki. Ludziom aktywnym często zdarzają się takie sytuacje, że telefon może upaść ze sporej wysokości. Ten jest dość wytrzymały na takie wypadki.

HTC Desire Eye

Wodoszczelny smartfon HTC Desire Eye zwraca uwagę swoją bardzo dobra specyfikacją, a przede wszystkim tym, że ma przedni aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 Mpix. Bez problemu wytrzyma pół godziny zanurzenia w wodzie na głębokości do jednego metra, gdzie można nim robić zdjęcia. Posiada wyświetlacz LCD o przekątnej 5,2 cala i rozdzielczości Full HD. Pamięć 2 GB RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Cena ok. 1700 zł.

Goclever Quantum 2 500 Rugged

Najtańsza opcja wodoszczelnego telefonu to Quantum 2 500 Rugged marki Goclever. Cena 650 zł, ale to nie oznacza całkiem niskiego standardu. 5-calowy ekran HD oraz niezbyt wydajny procesor MediaTeka nie są czymś wielkim na tle konkurencji, jednak to co ten model wyróżnia, to bateria o pojemności 5000 mAh. Taka energooszczędność może dawać naprawdę duże czasy pracy, bez konieczności doładowywania co chwilę. Smartfon waży aż 259 gramów – dwa razy więcej niż przeciętny telefon. Jest iście pancerny. Trudno go trzymać długo w ręku czy choćby w kieszeni. Jednak najwięksi zapaleńcy i poszukiwacze przygód, w tym podwodnych poradzą sobie z tym, w imię przygody lub wykonywanej pracy. Smartfony tego typu kupują specyficzni nabywcy. I to jest produkt dla nich.

Kyocera Brigadier

Model Kyocera Brigadier to iście pancerny i wodoszczelny telefon. Trudno dostępny w Polsce, ze względów dystrybucyjnych. Jednak warto mieć go na uwadze, jeśli ktoś akurat takiego pancernego modelu potrzebuje. Jego ekran został pokryty szafirowym szkłem. Szkło to jest wyjątkowo odporne na zarysowania i pęknięcia. Brigadier może się zanurzyć pod wodą na głębokości do 1,8 metra przez pół godziny. Posiada wyświetlacz LCD o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 1280×720 pikseli. Jego procesor to Qualcomm Snapdragon 400, 1,4 GHz. Pamięć tego telefonu wynosi 2 GB RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Ma wbudowane dwa aparaty fotograficzne 8 Mpix i 2 MPix. A wodoszczelność potwierdzona jest certyfikatem IP68. Kosztuje ok. 1500 zł.

CAT S60

Marka CAT, czyli Caterpillar to całkiem ciekawy fenomen. Jest to producent budowlanych oraz górniczych maszyn i silników. Wynikła jednak potrzeba, żeby zająć się we własnym zakresie produkcją smartfonów, które będą tak trwałe i niezniszczalne, że przetrwają nawet na każdej budowie czy w kopalni. Specyfikacja modelu CAT S60 jest przeciętna, ale obudowa oferuje niezrównaną wytrzymałość. Telefon można zanurzyć na głębokość pięciu metrów lub zrzucić z 2 metrów na podłogę lub ziemię. Wyjątkowo odporny na wstrząsy, zgniatanie i ekstremalne temperatury. Zdecydowanie najważniejszym atutem CAT S60 jest kamera termowizyjna. Telefon ma wbudowany specjalny sensor – to FLIP Lepton o rozdzielczości 160×120 punktów, który pozwala na sprawdzenie temperatury obiektów znajdujących się w kadrze. Model CAT S60 można kupić za 2500 zł.

Wodoszczelność w smartfonach jest już cechą raczej w standardzie i to zarówno w modelach z wysokiej, jak i średniej półki cenowej. Rywalizacja pomiędzy markami toczy się jedynie o parametry długości czasu, jaki telefon może przebywać pod wodą oraz na jakiej może się znajdować głębokości. Obecnie producenci tak pracują nad nowinkami technologicznymi, aby chronić smartfony nie tylko przed upadkiem, ale wodą, a nawet pyłem i temperaturą. Dotyczy to również tabletów. Zobacz, co do powiedzenia w tym temacie ma SONY na https://www.sonymobile.com/pl/xperia/technologies/waterproof/.

Źródło: akcja partnerska