Bardzo często klienci dokonujący zakupu kamer zakładają, że bardzo duża rozdzielczość, jaką pozwala uzyskać standard 4K, to gwarancja szczegółowego i efektywnego monitoringu. Dla wielu format Full HD traci w oczach, kiedy porównują rozdzielczość 1920 x 1080 px do 4096 x 2160 px. Powstaje jednak pytanie, czy faktycznie tak dużej szczegółowości obrazu potrzebujemy i czy warto inwestować w droższe modele 4K, kiedy Full HD w zupełności sprosta naszym wymaganiom?

Klienci mierzą się z ogromną ilością reklam, które pokazują jak wiele możliwości daje posiadanie technologii 4K, a także jak dużą ilość detali uzyskamy na obrazie nagrywanym w tej rozdzielczości. Skuszeni obietnicami nie bierzemy jednak pod uwagę, że czasem nie warto ponosić dużych kosztów w tym zakresie. Wszystko zależy bowiem od celu oraz środowiska w jakim zakładamy monitoring. Okazuje się bowiem, że czasem „mniej” nie idzie wcale w parze z „gorzej”.

Czy Ultra HD jest tym samym co 4K?

Przede wszystkim wybierając kamerę 4K należy zwrócić uwagę na jej oznaczenia. Często mamy do czynienia z używaniem przez producentów terminu Ultra HD, który stosowany jest jako zamiennik dla rozdzielczość 4K. Prawda jest taka, że Ultra HD wynosi tylko 3840 x 2160 px, czyli mniej niż obiecywane 4000 px. Ten wariant zagościł jednak na stałe w terminologii rozdzielczości 4K, dlatego warto zwracać uwagę, czy wybierany przez nas model na pewno spełnia nasze oczekiwania.

4k

Rozdzielczość standardu 4K składa się na dużą liczbę pikseli ulokowanych obok siebie, co przekłada się na wyraźniejszy obraz z większą ilością szczegółów. Zaletę tego formatu widać jednak przede wszystkim na dużych odbiornikach. Posiadając dość standardowe modele telewizorów i monitorów, różnica w jakości obrazu może być czasem całkiem niezauważalna. Tym samym, przeznaczanie pieniędzy na droższy sprzęt może być po prostu niepotrzebnym wydatkiem.

Wybierając kamerę, której zadaniem ma być dokładna identyfikacja osób, nie koniecznie musimy od raz sięgać po sprzęt o rozdzielczości z najwyższej pułki. Format Full HD poradzi sobie bowiem bez problemu z wykonaniem tego zadania jeśli nadzór dotyczy małych, a nawet średnich obiektów, takich jak domy, biura czy sklepy. Szczególnie, że obecnie na rynku Full HD najczęściej wspierana jest wieloma przydatnymi funkcjami, które dbają o zachowanie jakości obrazu, a także korzystają z oświetlaczy podczerwieni i takich trybów jak detekcja ruchu. W przypadku jeśli mamy jednak do czynienia z dużymi halami oraz wysokimi obiektami, należy wybrać większą rozdzielczość (np. 4K), bo z pewnością poradzi sobie tam znacznie lepiej.

Zalety i wady 4K

Rozdzielczość 4K pozwala niewątpliwie osiągnąć bardzo dużą ilość detali na obrazie, a także bardzo często szeroką paletę barw, jaka wiąże się z wykorzystaniem technologii High Dynamic Range (HDR). Sprawia również, że jasne piksele stają się jeszcze jaśniejsze, natomiast czarne zyskują na głębi. Większa ilość pikseli wiąże się jednak z powiększeniem się rozmiarów plików do przechowywania. W zależności od ilości klatek na sekundę, taka minuta filmu 4K jest w stanie zajmować nawet 30 GB miejsca. Związana jest z tym potrzeba używania znacznie większych dysków w rejestratorze na zapisywanie danych. Z kolei monitor będzie pobierał więcej energii odtwarzając nagrania z 4K, co wiąże się z większymi rachunkami. Nie każdy monitor odtworzy też 4K, dlatego wiąże się to z dodatkowym wkładem materialnym w tego rodzaju sprzęt. Z drugiej strony jeśli chcemy inwestować, to odtwarzacz i sprzęty 4K na pewno będą przyszłościowym rozwiązaniem.

HD 4k

Obiekty drogą do sukcesu

Podczas wyścigu o największą rozdzielczość w naszych kamerach zapominamy, że dobry obiektyw to większa część sukcesu efektywnego monitoringu niż zakładamy. Dlatego sam standard 4K nie zawsze będzie w stanie wykonać wszystkie obiecane czynności, jeśli nie współpracuje przy tym z dobrym obiektywem. Przy jego wyborze należy kierować się takimi cechami jak tryb HDR (odpowiedzialny za stabilizację obrazu), który pozwala wykonać nieporuszone zdjęcia oraz wyraźne filmy. Ponadto, należy zwrócić uwagę na jasność obiektywu i jego czułość, aby móc dopasować go do warunków, w jakich będzie pracował. Praktyczną opcją jest zoom optyczny, który pozwala na bieżąco przybliżać i oddalać obraz.

porównanie rozdzielczości

Podsumowując, kamery IP z rozdzielczością Full HD nie muszą wcale ustępować miejsca formatowi 4K, ponieważ szczegółowość jaką oferują jest w stanie sprostać oczekiwaniom większości klientów. Dlatego wybór kamery z bardzo dużą rozdzielczością powinniśmy przemyśleć, kierując się potrzebami oraz warunkami środowiska, w jakim będzie pracować, a nie sugestiami producentów. Ponadto, musimy pamiętać, że nie każdy odbiornik TV oraz monitor odtworzy filmy w 4K. Jeśli mamy jednak nadal wątpliwości w tym temacie, warto powierzyć zadanie doboru rozdzielczości specjaliście, który ustali jaka kamera będzie najlepsza dla naszych warunków pracy.

Źródło: akcja partnerska