Społeczeństwo obawia się wpływu sieci 5G na nasze zdrowie. Jednak często zapominamy o tym, że to nie stacje bazowe są źródłem najsilniejszych pól elektromagnetycznych, na które jesteśmy narażeni. Dużo gorsze mogą być smartfony, z których korzystamy przez całe dnie. Dlatego niemiecka organizacja BFS przygotowała bazę danych pozwalającą zidentyfikować najbardziej szkodliwe smartfony.

Szkodliwość telefonów komórkowych na nasze zdrowie określa się za pomocą współczynnika SAR (Specific Absorption Rate). Określa on ilość energii pochłanianej przez ciało człowieka podczas narażenia na działanie fal radiowych. Z reguły im jest on mniejszy, tym lepiej. Jednak nikt do tej pory nie określił “zdrowego” poziomu parametru SAR. Przyjmuje się, że absorpcja nie powinna przekraczać 2 W/kg, choć wcześniej dopuszczalna norma wynosiła 1,6 W/kg. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej możecie zapoznać się z listą najbardziej szkodliwych smartfonów.

SAR

Niektóre modele Xiaomi mają dość wysoki współczynnik SAR

Firma Statista przygotowała listę najbardziej i najmniej szkodliwych smartfonów. Jednak w zestawieniu nie znajdziemy urządzeń wszystkich producentów. Statista wzięła pod uwagę tylko i wyłącznie aktualnie sprzedawane telefony wybranych firm: Apple, BlackBerry, Google, HTC, Huawei, LG, Motorola, OnePlus, Samsung, Sony, Xiaomi i ZTE. O ile Xiaomi może mieć problem z niektórymi modelami, to pośród “najzdrowszych” smartfonów króluje Samsung. To właśnie flagowce koreańskiego producenta mogą pochwalić się jednymi z niższych współczynników SAR.

SAR

Czy zwracacie uwagę na SAR?

Nie wszyscy producenci smartfonów podają wartość parametru SAR w instrukcjach obsługi sprzedawanych urządzeń. Na szczęście konsumenci mogą bez większych problemów znaleźć jego wartość. Wystarczy skorzystać z niemieckiej bazy BFS. Organizacja podaje dwie wartości parametru: zmierzonego przy uchu oraz w całym ciele. Pierwszy z nich ma większą wartość. Mierzy się go podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej.

Źródło: Statista (1), (2)

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.