Tego się nie spodziewałem! Już od pewnego czasu informuję Was o prototypowych smartfonach, które są w stanie wyciągnąć za pomocą sieci LTE-Advanced prawie 1 Gbit/s. Okazuje się, że Samsung Galaxy S8 jest pierwszym smartfonem na rynku, który będzie szybszy od światłowodu! Zgadza się, Samsung postanowił skorzystać z dobrodziejstw nowych modemów LTE i zainstalował w Galaxy S8 aż 4 anteny do MIMO 4×4.

Kiedy na rynku pojawia się nowy smartfon, to wszyscy zachwycają się lepszej jakości wyświetlaczem oraz aparatem, który robi jeszcze lepsze zdjęcia. Ostatnio modna jest tzw. bezramkowość, czyli chcemy, żeby cała powierzchnia telefonu była zajęta przez ekran. Co bardziej rozważni użytkownicy zwracają jeszcze uwagę na nowy chipset, czas pracy na baterii oraz ilość i rodzaj zastosowanej pamięci RAM. Jednak mało kto analizuje moduły komunikacyjne, w które wyposażone jest nowe urządzenie. Samsung Galaxy S8 oraz Galaxy S8+ są pierwszymi znanymi nam smartfonami, które posiadają modemy LTE klasy 16, czyli są w stanie pobierać dane z prędkością bliską 1 Gbit/s. Jak jest to możliwe?

Samsung Galaxy S8 obsługuje MIMO 4×4, modulację 256 QAM oraz agregację nośnych.

Wszystko to zawdzięcza nowym chipsetom, czyli Qualcomm Snapdragon 835 oraz Exynos 8895. Jakim cudem w sieciach LTE-Advanced można osiągnąć aż taką prędkość? Modulacja 256 QAM sprawia, że pojedynczy strumień danych przesyłany w kanale 20 MHz ma prędkość około 100 Mbit/s. Przy MIMO 2×2 przesyłamy dwa takie strumienie, natomiast przy MIMO 4×4 już cztery. Zatem, bez agregacji nośnych MIMO 4×4 oraz 256 QAM daje nam prędkość około 400 Mbit/s. Natomiast agregacja nośnych pozwala na przesłanie aż 10 strumieni danych, każdy po 100 Mbit/s. Za oceanem, T-Mobile już pokazało, że agregując 3 pasma można osiągnąć upragnione 1 Gbit/s. Teraz powtórzyli ten wyczyn za pomocą nowego Galaxy S8. Okazuje się jednak, że to właśnie ten smartfon był szczelnie zamknięty podczas grudniowego nagrania.

Samsung Galaxy S8 to również Wi-Fi 802.11ac z 1024 QAM

Czy pamiętacie nasz test super szybkiego routera Netgear AC5300 Nighthawk X8? To właśnie taki sprzęt jest w stanie w pełni wykorzystać możliwości nowego flagowca Samsunga, jeśli chodzi o działanie sieci Wi-Fi. Prawda jest taka, że za pomocą nowego Galaxy S8 bez problemu sprawdzicie prędkość swojego Internetu, jeśli oczywiście dysponujecie odpowiednim routerem. Jak zainstalujecie naszą aplikację na Galaxy S8 lub Galaxy S8+, to możecie być pewni, że smartfon nie będzie wąskim gardłem podczas testu. Jak podczas pomiaru zobaczycie komunikat mówiący o zbliżeniu się do maksymalnej przepustowości sieci Wi-Fi, to ograniczenie będzie po stronie routera. To znak, że trzeba kupić nowy sprzęt.

Źródło: T-Mobile US

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.