Wiem, że wyniki z benchmarków nie odzwierciedlają w 100% wydajności, jaką oferują urządzenia mobilne podczas ich codziennego użytkowania. Jednak wszelkie informacje dotyczące wyników testów nowych smartfonów budzą dużo emocji. Było to co prawda oczywiste, ale teraz mamy potwierdzenie. To właśnie Samsung Galaxy S8 będzie najszybszym smartfonem na rynku. Apple musi na razie ustąpić, bo ich iPhone 7 Plus osiąga wyniki o kilka procent niższe.

Już nie raz mieliśmy do czynienia z fotoszopkami, które pokazywały rzekome wyniki z benchmarka AnTuTu dla smartfonów, które jeszcze czekały na swoją premierę. Niekiedy autorzy takich przeróbek mieli problem z matematyką, ponieważ suma wyników z testów cząstkowych nie zgadzała się z wynikiem końcowym. Tym razem mamy do czynienia z materiałem, który wygląda dość wiarygodnie. Samsung Galaxy S8 oznaczony jako model SM-G950 uzyskał 205 284 punktów w benchmarku AnTuTu. Jak wygląda to na tle konkurentów? W tym samym teście, iPhone 7 Plus wyciągnął 181 807 punktów, natomiast OnePlus 3T, który był do tej pory najwydajniejszym smartfonem z Androidem, uzyskał 162 423 punktów.

Nie wiadomo, która wersja Galaxy S8 była testowana

Samsung już rok temu wypuścił na rynek swojego flagowca z dwoma różnymi chipsetami. Nowe modele Samsunga Galaxy S8 oraz S8+ mają być dostępne w wersjach z procesorem Qualcomm Snapdragon 835, oraz Exynos 8895. Jeżeli chodzi o Galaxy S7, to wersja z procesorem Qualcomma była sprzedawana w Chinach oraz Stanach Zjednoczonych. Model dostępny w Europie (w tym w Polsce) był wyposażony w układ Exynos. Nie wiadomo jak to będzie w przypadku Samsunga Galaxy S8. Osobiście wolę układy Qualcomma, ponieważ jest to produkt sprawdzony i używany przez wielu producentów. Jednak szczerze mówiąc, nie ma to większego znaczenia. Przykładowo wszystkie modele Galaxy S6 były wyposażone w układy Samsunga, również nikt nie narzekał na europejskie wersje Galaxy S7.

Exynos 8895 może być wydajniejszy od Snapdragon 835

Jest to bardzo dobra wiadomość dla nas, ponieważ całkiem możliwe, że nowe flagowce Samsunga, które kupimy w Polsce będą właśnie wyposażone w chipset Exynos 8895. Zgodnie z wynikami znalezionymi w bazie danych benchmarka Geekbench, procesor Samsunga okazuje się szybszy od układu Qualcomma. Dotyczy to zarówno testu jednowątkowego, jak i wykorzystującego wszystkie rdzenie procesora. Różnice są co prawda niewielkie (od 2,5% do 4,8%), ale jest to wielkie zaskoczenie dla obserwatorów runku procesorów mobilnych. Do tej pory układy z rodziny Exynos zawsze były trochę mniej wydajniejsze od swoich odpowiedników z serii Snapdragon.

Samsung Galaxy S8 Exynos 8895 vs Snapdragon 835

Źródło: VimeoGeekbench

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.