Zgodnie z oczekiwaniami pierwsze smartfony 5G okazały się topowymi flagowcami. Jednak prawdziwa adaptacja nowej technologi rozpocznie się dopiero w momencie premiery urządzeń z niższej półki cenowej. Dlatego Samsung ma już pracować nad nową serią Galaxy R, do której należy model SM-A90X. Wcześniej był on znany pod nazwą Galaxy A90.

Samsung Galaxy A90 to smartfon widmo. Po sieci cały czas krążą na jego temat przeróżne plotki, a nie możemy doczekać się jego premiery. Wcześniej okazało się, że domniemany Galaxy A90 pojawił się w sklepach pod nazwą Galaxy A80. Jednak nie zatrzymało to przypływu kolejnych plotek. Tym razem okazuje się, że Galaxy A90, o którym wszyscy ciągle mówią, zadebiutuje na rynku jako pierwszy smartfon z nowej serii Galaxy R. Mają być to urządzenia, które pod kątem jakościowym oraz cenowym będą konkurować z topowymi modelami Xiaomi, Oppo oraz OnePlus’a, czyli wszystkimi “tańszymi flagowcami”. Przy okazji Samsung może traktować serię Galaxy R jako swego rodzaju poligon doświadczalny dla nowych (nie do końca jeszcze sprawdzonych) rozwiązań. Ma być to również pierwszy koreański “nieflagowiec” z modemem 5G.

5G powoli wkracza na rynek smartfonów z tzw. średniej półki cenowej

Spowolnienie wdrażania technologi 5G wynika z kilku czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście dostępność nowych pasm częstotliwości. Jak do tej pory tylko kilka państw sfinalizowało aukcje na nowe zasoby radiowe dla operatorów i wydało potrzebne licencje. Drugim czynnikiem jest jak na razie niewielki zasięg nowych sieci 5G. Operatorzy uruchamiają nowe stacje bazowe głównie w dużych miastach, gdzie występują największe skupiska użytkowników. Ostatni czynnik to wysokie ceny dostępnych na rynku terminali.

Szybki przyrost użytkowników sieci 5G w Korei Południowej wynika w głównej mierze z atrakcyjnych ofert przygotowanych przez tamtejszych operatorów. Samsung Galaxy S10 5G sprzedawany jest z rabatem około 35% – 40%. Z kolei LG V50 ThinQ został przeceniony o połowę swojej wartości. Sprawą zainteresował się koreański regulator rynku, który zapowiedział sprawdzenie ofert 5G operatorów.

Europejscy operatorzy nie są skorzy do tak dużego przeceniania sprzedawanych smartfonów. Dlatego producenci urządzeń mobilnych powoli przymierzają się do wprowadzenia na rynek tańszych modeli z modemami 5G. W przypadku Samsunga będzie to najprawdopodobniej Galaxy R. Podobny krok zapowiedział również Huawei. Jednak teraz Chińczycy muszą uporać się z innymi problemami. Na razie europejscy operatorzy nie są skłonni do zamawiania smartfonów 5G z logiem Huawei, ponieważ ich przyszłość nie jest pewna.

Źródło: PhoneArena

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.