Stało się, Samsung zaprezentował pierwszego smartfona 5G z tzw. średniej półki. Jest nim wyczekiwany od dłuższego czasu Galaxy A90. W sumie mamy tutaj do czynienia z “średniakiem” wyższej klasy, który jest tak naprawdę tańszą alternatywą dla modeli Galaxy S10+ oraz Galaxy S10 5G.

Koreańczycy mają bardzo zróżnicowane portfolio. Interesującą propozycją wydają się tzw. “ekskluzywne średniaki” czy taż “prawie flagowce”. Dobrym przykładem tego segmentu jest zapowiedziany już oficjalnie Galaxy A90. Model ten może być przez niektórych określany mianem flagowca, ponieważ posiada on to samo, czym mogą pochwalić się flagowce z Chin. Jest to oczywiście niezwykle wydajny chipset Qualcomm Snapdragon 855, ten sam, który znajdziemy w Galaxy S10 (w wersjach na Stany Zjednoczone i Chiny), LG V50 ThinQ, Xiaomi Mi 9, OnePlus 7 i innych. Całość uzupełnia modem Snapdragon X50 5G oraz ekran o przekątnej 6,7”. Koreańczycy nie zapomnieli również o porządnych aparatach (48 Mpix z tyłu i 32 Mpix z przodu). Główny aparat uzupełniają: szerokokątny obiektyw 8 Mpix i czujnik głębi z matrycą 5 Mpix.

Galaxy A90 5G specyfikacja

Samsung Galaxy A90 to znak, że tańsze smartfony 5G są coraz bliżej

Tempo rozwoju sieci 5G będzie zależeć nie tylko od tempa budowy kolejnych stacji bazowych, ale również od popularności nowych terminali. Dlatego w pewnym sensie cieszę się, że pierwsze komercyjne sieci 5G pojawią się w Polsce dopiero w przyszłym roku. Do tego czasu pojawią się na rynku tańsze urządzenia 5G. Wdrażanie nowej technologi w naszym kraju zbiegnie się również w czasie z premierą drugiej generacji modemów 5G. Dzięki temu w sklepach pojawią się smartfony, które nie będą miały oddzielnego modemu. Będzie on zintegrowany z główną platformą, która będzie obsługiwać wszystkie standardy sieci komórkowych. Dzięki temu bateria będzie musiała zasilić mniej układów, więc starczy na dłużej.

Niestety Samsung nie zdradził ceny Galaxy A90 5G. Model ten pojawi się najpierw w Korei Południowej. Później trafi do innych krajów. Na razie go w Polsce nie kupimy. Chociaż kto wie. Skoro Huawei zdecydował się na wypuszczenie Mate 20 X 5G w Polsce bez działających sieci piątej generacji, to może Samsung zrobi to samo. Galaxy A90 z obsługą rozwiązania Samsung DeX, baterią 4500 mAh oraz szybkim ładowaniem o mocy 25 W, może być dość ciekawym wyborem. Jeśli Samsung wyceni go pomiędzy Galaxy A80 i Galaxy S10e, to Galaxy A90 może okazać się prawdziwym hitem. Zwłaszcza że Koreańczycy bardzo chętnie kupują smartfony 5G.

Źródło: Samsung

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.