Wiadomość ta rzuca dość ciekawe światło na wiarygodność plotek pochodzących z różnych źródeł. Ostatnio mówi się coraz częściej o nadchodzących flagowcach, które miałyby być napędzane przez procesor Qualcomm Snapdragon 836, który miał być lekko podkręconą wersją Snapdragona 835. Jednak osoba zaznajomiona z planami tego producenta chipsetów mobilnych donosi, że Qualcomm nie ma w planach żadnego takiego układu.

Dokładnie 2 dni temu wyraziłem swoje przypuszczenia, że Qualcomm może wcale nie szykować Snapdragona 836. Wcześniejsze plotki mówiły o tym, że ten chipset ma napędzać nadchodzącego bezramkowego flagowca od Xiaomi, czyli Mi Max 2. Jednak producent oficjalnie potwierdził, że w nowym smartfonie znajdziemy “zwykłego” Snapdragona 835. Jednak takie posunięcie nie powinno nikogo dziwić. Zwłaszcza że początkowo producenci mieli problem z dostępnością tego układu i niektórzy zdecydowali się nawet na użycie zeszłorocznego Snapdragona 821.

Qualcomm Snapdragon 836 okazał się niepotwierdzoną plotką.

Takie doniesienia podważają wiarygodność wielu przecieków. Jeszcze nie tak dawno pojawiły się informacje, że Snapdragon 836 ma być w nowych smartfonach od Google, czyli Pixel 2 oraz Pixel 2 XL. Jednak nic takiego nie będzie miało miejsca. Dwa niezależne i wiarygodne serwisy (XDA Developers oraz Android Police) powołują się na swoje własne źródła, które znają plany Qualcomma. Prawda jest taka, że plotki na temat chipsetu Snapdragon 836 były dość wiarygodne (tj. pochodziły ze źródeł, które w przeszłości okazały się bardzo precyzyjne i trafne) oraz wpasowywały się w to, co działa się na rynku smartfonów w zeszłym roku. To flagowce, które pojawiły się w drugiej połowie zeszłego roku, były wyposażone w układ Snapdragon 821, który od 820 różnił się wyższą częstotliwością taktowania szybszych rdzeni (2,35 GHz zamiast 2,15 GHz). Dlatego przypuszczano, że w tym roku nastąpi podobna sytuacja.

Qualcomm natomiast uważa, że Snapdragon 835 jest bardzo dobrym chipsetem i nie ma potrzeby jego ulepszania. Dlatego też kolejnym SoC dla flagowców, którego powinniśmy się spodziewać, jest Snapdragon 845. Jeszcze nie wiemy za dużo na temat jego specyfikacji, ale ma w nim się znaleść modem LTE Advanced kategorii 18 osiągający prędkość 1,2 Gbit/s. Oczywiście nie jest wykluczone, że Qualcomm jeszcze w tym roku wypuści jakieś chipsety, ale będą to układy przeznaczone dla urządzeń ze średniej oraz dolnej półki.

Źródło: XDA Developers, Android Police

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.