Premiera Raspberry Pi Zero odbyła się rok temu. Już wtedy model ten zrobił furorę na rynku komputerów jednopłytkowych. Szczególnie wtedy, gdy Raspberry Pi Zero było oferowane wraz z magazynem The MagPi.

Model Pi Zero dostępny jest w kwocie 5 dolarów. Jest to świetny sposób na stworzenie wielu innowacyjnych rzeczy dla naszego domu. To właśnie dzięki tak niskiej cenie, mikrokomputery z rodziny Raspberry Pi zyskują zainteresowanie wśród wszystkich osób, które pragną nauczyć się programować urządzenia. Jest to też dobre rozwiązanie dla krajów rozwijających się, ponieważ każdy może po kosztach stworzyć własne gadżety elektroniczne.

Czas na nową wersję Raspberry Pi Zero W

Czym będzie różniła się wersja standardowa od wersji W? Pod względem samej specyfikacji sprzętu nie zobaczymy zbyt wiele zmian. Model będzie posiadał 512 MB pamięci RAM, gniazdo mini HDMI oraz dwa porty micro USB. Dodatkowo będzie on korzystał z podkręconego procesora Broadcom BCM2835, który jest dobrze znany z pierwszej wersji Raspberry Pi.

Co jednak może przekonać użytkowników starych urządzeń do przeniesienia się na odświeżoną wersję? Przy pierwszych próbach zastosowania modelu Zero w domu, społeczność urządzeń Raspberry borykała się z jednym zasadniczym problemem. Był nim ewidentny brak dostępnej w łatwy sposób komunikacji, co znacznie utrudniało sterowanie projektowanym urządzeniem. Oczywiście, po szybkiej analizie, znalazło się wiele osób, które podłączały karty Wi-Fi do swoich mikrokomputerów. Niestety, zwiększało to wymiary całego zestawu prawie dwukrotnie. Dlatego też twórcy, po wysłuchaniu wielu rad, postanowili zamontować w nowym urządzeniu chip Cypress CYW43438, który znacząco zwiększa możliwości całej platformy. Użytkownicy będą mogli teraz spokojnie połączyć się do sieci oraz innych urządzeń poprzez sieć Wi-Fi w standardzie 802.11n, oraz za pośrednictwem Bluetooth 4.0.

Przystępna cena Raspberry Pi Zero W

Nie ma co się oszukiwać, 10 dolarów, czyli przy dzisiejszym kursie dolara to około 40 zł, za w pełni działającą platformę do eksperymentów to bardzo przystępna cena. Jest to idealny prezent dla każdego pasjonata elektroniki. Urządzenie możemy wykorzystać do niemal każdego celu. W wielu przypadkach mikrokomputery Raspberry Pi są używane do automatyki wielu procesów domowych.

Warto też pamiętać o tym, że w ciągu ostatnich lat, jednopłytkowce Fundacji Raspberry skradły serca naprawdę wielu fanów na całym świecie. Dlatego też zaraz po premierze Raspberry Pi Zero W, będzie to trudno dostępne urządzenie. Jednak sytuacja powinna się unormować już po miesiącu, ewentualnie dwóch.

Źródło: RaspberryPi.org

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.