Z roku na rok smartfony mają coraz więcej pamięci RAM. Obecnie mamy na rynku urządzenia z 8 GB RAM-u, co wydaje się już być delikatną przesadą.

Jednak producenci nie zamierzają się w tej kwestii ograniczać. Chińskie Oppo przygotowuje nowego flagowca (najprawdopodobniej jest to Oppo Find X) z 10 GB pamięci RAM.

Ile pamięci RAM powinien mieć smartfon?

Dla większości osób wystarczą urządzenia z 3 GB – 4 GB RAM-u. Natomiast flagowce, które przeznaczone są dla bardziej wymagających użytkowników, wyposażone są w kości 6 GB lub 8 GB. Część osób uważa, że 8 GB jest już delikatną przesadą. Dlatego większość osób dość sceptycznie podchodzi do konceptu smartfona z 10 GB RAM-u. Z kolei producenci smartfonów liczą na to, że użytkownicy ulegną magii liczb i skuszą się na urządzenia z przeogromną ilością RAM-u. Pierwszy smartfon z 10 GB pamięci ma pojawić się jeszcze w tym roku. Będzie to najprawdopodobniej Oppo Find X, który trafił już do chińskiej organizacji certyfikacyjnej TENAA.

Oppo Find X 10 GB RAM

Oppo Find X będzie dostępny w wariantach 8GB/128GB oraz 10GB/256GB

Przecieki bazujące na dokumentacji certyfikacyjnej są bardzo wiarygodnym źródłem informacji. Dzięki nim poznajemy niemalże pełną specyfikację urządzeń, które niedługo trafią na rynek. W przypadku dokumentów organizacji TENAA są to smartfony, które są sprzedawane w Chinach. Dlatego możemy przypuszczać, że Oppo Find X 10 GB RAM-u będzie na początku dostępny tylko w Chinach. Nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) model ten trafi do sprzedaży na innych kontynentach.

Wszystko wygląda bardzo ciekawie. Jest tylko jeden problem.

Specyfikacja, jest umieszczona na stronie TENAA, wspomina o procesorze taktowanym z częstotliwością 2,8 GHz. Oznacza to, że domniemany Oppo Find X będzie posiadać chipset Qualcomm Snapdragon 845, który obsługuje “tylko” 8 GB pamięci RAM LPDDR4x 1866 MHz. Dlatego część osób zaczęło się zastanawiać jakim cudem Oppo zaprojektowało smartfona, który posiada więcej pamięci RAM, niż pozwala na to platforma użytego chipsetu. Być może Chińczycy znaleźli wspólnie z Qualcommem sposób na obejście tego ograniczenia. Jednak równie dobrze informacja o 10 GB pamięci RAM w dokumentacji TENAA może być po prostu błędem. Prawdę poznamy w dniu premiery nowej wersji Oppo Find X.

Źródło: TENAA

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.