Ostatnio pisałem o tym, że Apple wpadło na pomysł, aby wypuścić smartfona z obudową ze szkła. Miało być to bardzo innowacyjne. Już niestety w pewien sposób zostali podkopani. Może nie smartfon, ale mamy już na rynku laptop z obudową ze szkła. Na dodatek spełnia wojskowe standardy wytrzymałości. Poznajcie Chromebooka 14.

Acer Chromebook 14 for Work to nazwa nowego laptopa w ofercie firmy. Wbrew nazwie ten laptop ze szklaną obudową sprawdzi się też u zwykłych konsumentów zainteresowanych maszynami z Chrome OS.

Nadal o Chromebookach użytkownicy wiedzą za mało.

Niedawno na łamach bloga pojawił się artykuł traktujący o Chromebookach. Chodziło dokładnie o integrację Chrome OS ze Sklepem Google Play. Jak widać Chromebooki nie próżnują. Mają teraz coś więcej do zaoferowania. Niby są one ograniczone, jeżeli chodzi o możliwości systemowe, ale dla niektórych to wystarczy do przeglądania internetu. Acer na rynku tych urządzeń doskonale się odnajduje i eksperymentuje wprowadzając Chromebooka dla firm.

Chromebooki co prawda nie zawojowały jeszcze rynku, ale mają silną pozycję w sektorze edukacyjnym w USA. Acer Chromebook 14 celuje w nieco innego klienta.

Liderem w produkcji tych maszyn jest Acer. Chromebook 14 spełnia wymagania amerykańskiego standardu wojskowego MIL-STD 810G. Jest to pierwsza maszyna tego typu z procesorem Intel Core 6. generacji. Mamy w nich energooszczędne podzespoły, a wbudowany akumulator wystarcza na 12 godzin pracy z dala od gniazdka w laptopie z ekranem o rozdzielczości 1366 na 768 pikseli. Na razie prezentuje się to całkiem przyzwoicie. Ma to tyle, co o wiele droższy MacBook Air.

Co jest w nim takiego niezwykłego?

Chromebooki nie są ładnymi urządzeniami. To z natury konstrukcje budżetowe. Cena ma się podobać, a nie sprzęt. Acer jednak trochę sobie pofolgował w tej kwestii. Umieścili w klapie komputera jako pierwszy zamiast metalu lub plastiku szkło Vibrant Corning Gorilla Glass. Muszę przyznać, że gdy o tym usłyszałem, byłem bardzo ciekawy, jak to wygląda. Prawda jest taka, że przecież po pierwsze materiał należy do tych, które niesamowicie szybko zbierają odciski palców, więc jego wygląd po pierwszy przytuleniu do serca będzie fatalny. Dodatkowo obudowana taka przecież może ulec zarysowaniu albo stłuczeniu.

Acer zapowiada, że to nie jest tak, jak nam się wydaje. Chromebook 14 ma wytrzymać np. duże wahania temperatury, dużą wilgotność, wibracje, opady deszczu, kontakt z piaskiem lub kurzem.

Nie straszne mu jest także wylanie na klawiaturę pełnej puszki coli dzięki dwóm otworom, które odprowadzają płyny na zewnątrz obudowy. To chyba coś dla mnie 🙂 Laptop powinien też wytrzymać upadek z wysokości 122 cm i jest odporny na nacisk do 60 kg. Nawet nie przypuszczałem, że można coś takiego zrobić ze szkła. Mój wyświetlacz w iPhonie nie wytrzymał upadku w ręki na podłogę. Dodatkowo urządzenie waży przy tym 1,45 kg i mierzy 330,9 x 227 x 22,4 mm i ma bardzo cienkie ramki dookoła ekranu. Posiada kamerkę 720p, mikrofon, dwa głośniki stereo, USB-C 3.1, HDMI, trzy porty USB A, DisplayPort, moduł Wi-Fi 802.11 ac oraz moduł Bluetooth 4.2.

Laptopy z rodziny Acer Chromebook 14 for Work (CP5–471) będą dostępne w maju w cenach od 1549 PLN.