Wszystko wskazuje na to, że odświeżona wersja Nokii 3310 przygotowana przez HMD Global okazała się sukcesem. Jednak pierwsza wersja tego telefonu nie mogła być sprzedawana we wszystkich krajach. Ograniczenie to wynika z faktu, że nowa Nokia 3310 obsługuje tylko sieci 2G GSM. Dlatego też HMD Global przygotowało później model obsługujący sieci 3G, a teraz szykuje wersję wspierającą również 4G LTE.

Początkowo wydawało się to trochę dziwne, jednak HMD Global musi w jakiś sposób opłacać się kolejne odświeżenie Nokii 3310. Wydawałoby się, że dostępna już Nokia 3310 3G powinna wszystkich zadowolić, ponieważ obsługuje ona zarówno sieci 2G GSM, jak i 3G. Jednak istnieje na świecie przynajmniej 1 operator, który posiada jedynie sieć LTE. Jest nim indyjski Reliance Jio, który posiada ponad 130 milionów klientów. Również już niedługo sieci LTE będą miały lepszy zasięg niż obecne stacje bazowe 2G oraz 3G. Wynikać to będzie z przeznaczenia nowych częstotliwości z zakresu 600 MHz (Stany Zjednoczone) oraz 700 MHz (Europa) na potrzeby sieci 4G. Dlatego też Nokia 3310 4G pomimo tego, że jest miłą niespodzianką, to nie powinna nikogo dziwić.

Nowa Nokia 3310 będzie posiadać system operacyjny Yun OS.

Yun OS jest mobilnym systemem operacyjnym rozwijanym przez chińską firmę Alibaba Cloud należącej do grupy Alibaba (jest ona właścicielem takich marek jak AliExpress, UCWeb czy też Yahoo! China). W praktyce Yun OS jest swego rodzaju odnogą Adroida, ponieważ projekt ten rozwijany jest na podstawie kodu Android Open Source Project. Według Google, Yun OS nie jest kompatybilny z Androidem, jednakże w sklepie Aliyun można było znaleźć pirackie wersje aplikacji pochodzących ze sklepu Play. Chiński system operacyjny charakteryzuje się dość mocno zintegrowany z usługami chmurowymi. Natomiast większość aplikacji mobilnych uruchamianych jest z poziomu przeglądarki internetowej, zamiast instalować się na urządzeniu.

Nokia 3310 4G TENNA

Nie wiadomo kiedy nowa Nokia 3310 ujrzy światło dzienne. Jak na razie wszystkie znane nam informacje pochodzą z centrum TENAA zajmującego się certyfikowaniem urządzeń sprzedawanych w Chinach.

Źródło: NokiaPowerUser

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.