Qualcomm oficjalnie przedstawił razem ze swoimi partnerami (Microsoft, Asus oraz HP) pierwsze laptopy z procesorami ARM oraz Windowsem 10 na pokładzie, które napędzane są przez układ Snapdragon 835. Chodzi tutaj o komputery Always Connected PC, które wystarczy ładować raz w tygodniu. Jednak w tym samym czasie został przedstawiony również Snapdragon 845, który jest wydajniejszy od swojego poprzednika. Na szczęście nie będziemy musieli zbyt długo czekać na laptopy z nowym procesorem.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego Qualcomm nie postanowił w Always Connected PC od razu zastosować swojego najnowszego procesora ARM, jakim jest Snapdragon 845. Okazuje się, że Snapdragon 835, który znajdzie się w laptopach Asus NovaGo i Envy x2 nie jest tym samym SoC, który używany jest przez producentów smartfonów. Szczegóły nie są znane, ale wiadomo, że Qualcomm musiał lekko zmodyfikować swój chipset, żeby można było go zastosować w komputerach z Windowsem 10. Najwidoczniej Qualcomm nie był w stanie dokończyć wszystkich prac związanych z nowym układem, które by pozwoliły na zastosowanie nowego SoC w laptopach, które ukażą się na rynku pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Zwłaszcza że w tym samym czasie zobaczymy również smartfony wyposażone w nowy chipset.

Komputery ze Snapdragonem 845 pojawią się w drugiej połowie przyszłego roku.

Na szczęście nie będziemy musieli zbyt długo czekać na laptopy Always Connected PC drugiej generacji. Z nowymi technologiami zawsze jest tak, że najwięcej czasu zajmuje opracowanie pierwszego modelu. Natomiast prace nad jego następcami idą już dużo szybciej. Emulacja architektury x86 na procesorach ARM była dla Qualcomma czymś nowym. Dlatego też inżynierom prościej było pracować na znanej i sprawdzonej już platformie, jaką jest właśnie Snapdragon 835. Na szczęście adaptacja Snapdragona 845 będzie dość szybka. Być może przy kolejnym SoC dojdzie do takiej sytuacji, że w tym samym czasie na rynku będą się pojawiać smartfony oraz laptopy wyposażone w ten sam procesor.

Źródło: neowin

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.