Intel od początku roku boryka się z problemami. Chodzi o podatności, które zostały opisane na początku tego roku. Okazało się, że architektura procesorów 64-bitowych wrażliwa jest na ataki typu Spectre oraz Meltdown. Problem ten dotyczył głównie procesorów Intela. Ostatnio pojawiły się informacje związane z kolejnym atakiem, który nazywa się Foreshadow. Czy zaprezentowane niedawno nowe procesory niebieskich zostały odpowiednio zabezpieczone?

Problem związany z podatnościami, które korzystają z niedoskonałości architektury procesorów, jest taki, że 100% zabezpieczenie wymagałoby fizycznych zmian w strukturze procesora. Na szczęście pracownicy Intela przygotowali odpowiednie łatki, które zostały dostarczone w postaci mikrokodu oraz aktualizacji systemowych. Jednak powodują one obniżenie wydajności używanych procesorów. Na szczęście efekt ten nie jest widoczny w codziennym użytkowaniu (dotyczy to zarówno komputerów osobistych jak i serwerów). Niestety w pewnych specyficznych zastosowaniach, obniżenie wydajności może wynieść nawet 10%. Dlatego Intel obiecał, że nowe procesory będą zaprojektowane w taki sposób, że nie będzie można na nich przeprowadzić znanych ataków. Czy niebiescy dotrzymali dane słowo? Zobaczmy jak nowe procesory z serii Whiskey Lake-U wypadaj na tle swoich poprzedników.

Intel Spectre Meltdown

Nowa generacja procesorów Intela jest bezpieczna

Mikroarchitektura procesorów Intel Whiskey Lake jest stosowana w układach Whiskey Lake-U, które niedługo pojawią się na rynku, Będą one stosowane w ultrabookach i laptopach 2-w-1. Oprócz usprawnień związanych z wydajnością oraz energooszczędnością, Intel zadbał również o kwestie związane z bezpieczeństwem. Sytuacja nie jest jeszcze idealna, ponieważ ochrona przed Spectre w wariancie 2 oraz Meltdown w wariantach 3a i 4 wymaga poprawek w postaci firmware. W przypadku architektury Amber Lake (obejmuje ona procesory z TPD 5W) sytuacja jest gorsza. Powstała ona w oparciu o architekturę Kaby Lake (Intel zmienił jedynie proces produkcyjny), więc wszystkie rodzaje łatki są dostarczane w postaci mikrokodu, co ma negatywny wpływ na wydajność. Na szczęście nowe procesory są wydajniejsze od swoich poprzedników, więc użytkownicy powinni być zadowoleni.

Źródło: Anandtech

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.