Ostatnio słyszeliśmy o zapowiedzi nowej Nokii 3310 3G, która pojawi się na rynku, ponieważ niektórzy operatorzy wycofują się ze świadczenia usług za pomocą sieci 2G GSM. Jednak jest jeden operator, który opiera swoją działalność tylko i wyłącznie na sieci LTE. Właśnie dlatego Nokia 3310 3G nie pojawi się w Indiach, ale HMD Global szykuje na ten rynek nowy telefon obsługujący LTE.

 

Mowa tutaj o sieci Reliance Jio, która wystartowała komercyjnie rok temu. Oczywiście jak każdy nowy operator, Jio zamierzało przyciągnąć do siebie klientów za pomocą atrakcyjnej cenowo oferty. Wliczając w to początkowo darmowy Internet. Oczywiście ruch ten przyniósł zamierzony efekt, ale największą ciekawostką jest fakt budowy sieci korzystającej tylko z LTE. Jednak, żeby klienci mogli wykonywać połączenia głosowe, to musiał uruchomić na wszystkich oferowanych przez siebie smartfonach również VoLTE. Nokia cieszy się dość dużą popularnością w Indiach, ale brak obsługi LTE dyskwalifikuje możliwość sprzedaży Nokii 3310 u tego zyskującego na popularności operatora.

Czy HMD Global szykuje Nokie 3310 w wersji z LTE?

Indie są drugim co do wielkości rynkiem urządzeń mobilnych na świecie, dlatego też każdemu z producentów zależy na zaistnieniu w tym kraju. Jednak oprócz smartfonów dość dobrze sprzedają się tam również proste telefony, które służą niemalże tylko do dzwonienia i pisania SMS-ów. Dlatego też HMD Global oprócz nowych Nokii z Androidem, przygotowała również modele takie, jak Nokia 105, 130, 150, 216, 230 oraz oczywiście 3310. Jednak żaden z nich nie obsługuje LTE. Dlatego też HMD Global rozważa przygotowanie nowego modelu, który będzie konkurować z JioPhone. W sieci już pojawiły się komentarze spekulujące na temat Nokii 3310 z modemem LTE (oraz oczywiście VoLTE), jednak nie wiadomo czy taki scenariusz w ogóle przez kogoś z HMD Global rozważany. Na razie wiadomo, że firma obserwuje rynek.

JioPhone

Źródło: The Economic Times India

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.