Czy ktoś jeszcze czeka na oficjalne premiery smartfonów? Teraz o nowych flagowcach dowiadujemy się praktycznie wszystkiego już kilka tygodni przed ich oficjalną prezentacją. Nowe flagowce szykowane przez Google, czyli Pixel 2 oraz Pixel 2 XL nie są tutaj żadnymi wyjątkami. Co prawda wszelkiego rodzaju nowinki wprowadzane są wcześniej przez innych producentów, ale tym razem Google może nas czymś zaskoczyć. Najnowsze plotki mówią o tym, że Pixel 2 XL nie będzie miał tradycyjnej karty SIM.

Oczywiście Google nie zrezygnuje w swoim nowym flagowcu z łączności z sieciami komórkowymi. Pixel 2 XL ma posiadać programowalną kartę SIM, czyli eSIM (Embedded SIM). Oznaczałoby to, że nowy smartfon nie będzie posiadać klasycznego slotu na kartę SIM. Zamiast tego profil abonenta będzie zapisywany w pamięci urządzenia. Czy jest to dobry pomysł? Przekładanie kart SIM pomiędzy urządzeniami jest na pewno uciążliwe. Wszystko wskazuje również na to, że za kilka lat każdy z nas będzie posiadać 10 urządzeń mobilnych. Dlatego też programowalna karta eSIM wydaje się wygodnym rozwiązaniem. Jednak jest to również problem.

Google Pixel 2 XL z eSIM będzie sprzedawany tylko przez kilku operatorów.

Nie od dziś mówi się o tym, że tradycyjne karty SIM zostaną zastąpione przez ich programowe odpowiedniki, czyli eSIM. Jednak większość osób zdała sobie sprawę z istnienia tej technologi dzięki premierze Apple Watch 3 z modemem LTE. Rezygnacja z karty SIM w smartwatchu jest jak najbardziej uzasadniona ze względu na najzwyczajniejszą w świecie oszczędność miejsca. Przy okazji dowiedzieliśmy się również ilu operatorów na całym świecie wspiera eSIM. Niestety, okazało się, że wsparcie dla programowych kart SIM uświadczymy tylko w 10 krajach. Dlatego też Apple Watch 3 w wersji LTE sprzedawany będzie tylko przez 18 operatorów. Jeżeli taki scenariusz okaże się prawdą, to Google Pixel 2 XL nie będzie dostępny w Polsce. Ciekawe czy Google odważy się na rezygnację z tradycyjnej karty SIM, czy może Pixel 2 XL będzie wspierać zarówno tradycyjne, jak i nowe rozwiązanie. Przekonamy się o tym podczas oficjalnej prezentacji, która będzie miała miejsce 4 października.

Źródło: Android Authority

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.