Wczoraj niemalże każdy serwis informacyjny pokusił się o zafundowanie przynajmniej jednego primaaprilisowego “fake newsa”. Dlatego dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie wiarygodnych rankingów polskich dostawców internetu, które powstają na podstawie testów użytkowników największej platformy pomiarowej w Polsce.

INEA bezkonkurencyjnie prowadzi w rankingu ogólnym

SpeedTest marzec 2019 ogólny
Ranking ogólny za okres 1.03.2019 – 31.03.2019 (link).

INEA od dłuższego czasu prowadzi w rankingu ogólnym SpeedTest.pl, który powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. W marcu klienci tego wielkopolskiego operatora pobierali dane ze średnią prędkością około 117 Mbit/s. Pośród pozostałych czołowych polskich operatorów należy również zwrócić uwagę na wynik Vectry. 7% wzrost średniej prędkości pobierania danych zapewnił operatorowi awans na 3 pozycję.

Polskie sieci Wi-Fi cały czas przyspieszają

SpeedTest marzec 2019 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.03.2019 – 31.03.2019 (link).

Ranking Wi-Fi powstaje na podstawie testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych. Co prawda uzyskiwane przez Was prędkości zależą od wielu czynników. Jednak obserwujemy wyraźny trend, który nas niezmiernie cieszy. Polskie sieci Wi-Fi są coraz szybsze.

T-Mobile dalej utrzymuje 1 miejsce w rankingu dostawców internetu mobilnego

SpeedTest marzec 2019 mobilni
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.03.2019 – 31.03.2019 (link).

Wszyscy polscy operatorzy cały czas inwestują w rozbudowę infrastruktury swoich sieci mobilnych. Widać to w wynikach testów wykonywanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych. W marcu wszyscy operatorzy odnotowali kilkuprocentowe wzrosty średnich prędkości pobierania danych. Jednak nie przełożyły się one na jakiekolwiek zmiany w naszym zestawieniu. T-Mobile, Orange oraz Play utrzymują wyraźną przewagę nad Plusem.

Równie ciekawie wygląda zestawienie nieuwzględniające testów wykonanych w roamingu krajowym. Prowadzi w nim Play.

SpeedTest marzec 2019 mobilni noroam
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.03.2019 – 31.03.2019 (link).

Zestawienie 4G LTE odzwierciedla sytuację widoczną w rankingu”mieszanym” 3G/4G

SpeedTest marzec 2019 LTE
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.03.2019 – 31.03.2019 (link).

Również w rankingu 4G LTE widoczne jest kilkuprocentowe przyspieszenie sieci wszystkich polskich operatorów. Przy czym pozycja lidera dalej należy do T-Mobile, który utrzymuje nieznaczną przewagę na Orange i Play. prowadzi również w rankingu 4G LTE. Z kolei drugie miejsce jest współdzielone przez Play i Orange.

Także w przypadku pomiarów wykonanych w zasięgu sieci LTE nieuwzględnienie testów zrobionych w roamingu krajowym sprawiłoby, że Play zająłby pierwsze miejsce.

SpeedTest marzec 2019 LTE noroam
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.03.2019 – 31.03.2019 (link).
PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.