Sytuacja na rynku dostawców internetu jest dość stabilna. Wszystkie największe telekomy cały czas inwestują w rozwój posiadanej infrastruktury. Przekłada się to na coraz szybszy internet w Polsce. Przy czym z miesiąca na miesiąc nie obserwujemy zbyt drastycznych zmian.

W maju użytkownicy największej polskiej platformy pomiarowej SpeedTest.pl wykonali ponad 2,5 miliona testów. Z czego 2 056 673 pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a 533 204 w aplikacjach mobilnych.

Sprawdź: Prędkość internetu i jakość sygnału w Twojej miejscowości

INEA utrzymuje wyraźne prowadzenie w rankingu ogólnym

SpeedTest maj 2019 ogólny
Ranking ogólny za okres 1.05.2019 – 31.05.2019 (link).

Ranking ogólny SpeedTest.pl powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej. Obejmuje on zarówno operatorów stacjonarnych, jak i mobilnych. Przy czym podium należy do przedstawicieli pierwszej grupy, która korzysta z sieci światłowodowych oraz kablowych. Pierwsze miejsce należy do wielkopolskiego operatora INEA, którego klienci korzystają z naprawdę szybkiego dostępu do internetu. W maju pobierali oni dane ze średnią prędkością nieznacznie przekraczającą 125 Mbit/s. Z kolei średnie prędkości u pozostałych najszybszych polskich operatorów nie przekraczają 100 Mbit/s.

Polskie sieci Wi-Fi powoli przyspieszają

SpeedTest maj 2019 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.05.2019 – 31.05.2019 (link).

Ranking Wi-Fi powstaje na podstawie testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych. Pomimo tego bardzo często odzwierciedla on sytuację widoczną w rankingu ogólnym. Różnice wynikają przede wszystkim z warunków, w jakich są wykonane testy oraz parametrów modułów Wi-Fi znajdujących się w smartfonach użytkowników. W maju zaobserwowaliśmy niewielkie przyspieszenie sieci Wi-Fi u wszystkich czołowych operatorów. Jednak żaden z nich nie przekroczył bariery 90 Mbit/s.

T-Mobile utrzymuje pozycję lidera wśród dostawców internetu mobilnego

SpeedTest maj 2019 mobilni
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.05.2019 – 31.05.2019 (link).

Najnowszy ranking przygotowany na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych pokazuje, że najszybszy internet mobilny w Polsce dostarcza T-Mobile. W maju klienci tego operatora pobierali dane ze średnią prędkości niecałych 23 Mbit/s. Niewiele wolniej działał internet w telefonach klientów Play i Orange. W tym miesiącu Ci dwaj operatorzy współdzielą drugie miejsce, ponieważ w obu sieciach dane były pobierane z prędkością 21,3 Mbit/s. Plus w dalszym ciągu odbiega od czołówki utrzymując wynik nieznacznie powyżej 16 Mbit/s.

Jako ciekawostkę przygotowaliśmy również ranking nieuwzględniający wyników testów wykonanych w roamingu krajowym. W dalszym ciągu prowadzi w nim Play.

SpeedTest maj 2019 mobilni bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.05.2019 – 31.05.2019 (link).

T-Mobile oferuje również najszybszy internet LTE

SpeedTest maj 2019 LTE
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.05.2019 – 31.05.2019 (link).

Wszyscy operatorzy zgodnie twierdzą, że LTE odpowiada za niemalże całość ruchu pakietowego w sieciach mobilnych. Wynika to nie tylko z dużej popularności terminali z modemami LTE i dobrego zasięgu sieci 4G, ale również z dużo większej pojemności sieci. Dlatego sytuacja widoczna w rankingach LTE jest dość zbliżona do zestawienia mieszanego “3G/LTE”. W nim również prowadzi T-Mobile, a na kolejnych miejscach znajdują się Orange oraz Play. Niestety również w przypadku tego rankingu, Plus dość znacznie odstaje od pozostałych operatorów.

Majowe zestawienie sieci LTE nieuwzględniające wyników testów wykonanych w roamingu krajowym jest wyjątkowo interesujące. Tym razem pierwsze miejsce należy do… T-Mobile.

SpeedTest maj 2019 LTE bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.05.2019 – 31.05.2019 (link).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.