W listopadzie użytkownicy największej polskiej platformy pomiarowej SpeedTest.pl wykonali ponad 2,33 miliona testów. Z czego 1 705 190 pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a 627 913 w aplikacjach mobilnych.

Sprawdź: Prędkość internetu i jakość sygnału w Twojej miejscowości

INEA liderem rankingu ogólnego

SpeedTest listopad 2019 ogólny

Ranking ogólny powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web. Z pomiarów wykonanych w listopadzie wynika, że najszybszy dostęp do internetu mają klienci wielkopolskiego operatora INEA (wynik bliski 140 Mbit/s). Z kolei drugie miejsce należy do sieci Toya, której klienci pobierali dane ze średnią prędkością około 129 Mbit/s. Trzecie miejsca z wynikiem 118 Mbit/s należy do UPC. Tutaj należy zwrócić uwagę na drugi z rzędu kilkuprocentowy wzrost średniej prędkości pobierania danych. Poza podium znajduje się Vectra z wynikiem nieznacznie poniżej 90 Mbit/s.

Sieci Wi-Fi są szybkie, ale mogłoby być lepiej

SpeedTest listopad 2019 Wi-Fi

Ranking Wi-Fi powstaje na podstawie testów wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych. Mówi on nie tylko o szybkości łączy oferowanych przez poszczególnych operatorów, ale również o wydajności posiadanych przez klientów routerów Wi-Fi i smartfonów. Operatorzy coraz częściej dostarczają swoim klientom routery obsługujące standard 802.11ac (czyli Wi-Fi 5). Z kolei klienci bardzo często posiadają jeszcze smartfony niewykorzystujące ich możliwości. Jednak, jeśli wdrożenie sieci 5G zachęci do użytkowników do wymiany smartfonów, to niedługo to się zmieni. Qualcomm zaprezentował już swój pierwszy budżetowy SoC, który jest zintegrowany z modemem 5G i układem obsługującym Wi-Fi 6. Wyposażone w niego smartfony zaczną się pojawiać na rynku od pierwszego kwartału przyszłego roku.

T-Mobile liderem wśród dostawców internetu mobilnego 3G/LTE

SpeedTest listopad 2019 mobilni

Listopadowy ranking przygotowany na podstawie wyników testów wykonanych przez użytkowników naszych aplikacji mobilnych pokazuje, że najszybszy internet mobilny w Polsce dostarcza T-Mobile. Średnia prędkość pobierania danych nieznacznie przekroczyła próg 25 Mbit/s. Na drugim miejscu znajduje się Orange (23,6 Mbit/s), a na trzecim Play (prawie 23 Mbit/s). Tym razem rozpiętość pomiędzy operatorami znajdującymi się na podium wynosi około 2 Mbit/s. Poza podium znajduje się Plus ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 19,2 Mbit/s.

W rankingu nieuwzględniający wyników testów wykonanych w roamingu krajowym, również prowadzi T-Mobile.

SpeedTest listopad 2019 mobilni noroam

Najszybszy internet LTE dostarcza T-Mobile

SpeedTest listopad 2019 LTE

Przesył większości ruchu pakietowego odbywa się za pośrednictwem sieci LTE. Dlatego też ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia mieszanego 3G/4G. Główne różnice sprowadzają się do lepszych prędkości pobierania danych. W przypadku sieci 4G średnia prędkość pobierania danych u wszystkich polskich operatorów przekracza 20 Mbit/s. Najlepiej wypada tutaj T-Mobile z wynikiem 28,5 Mbit/s. Na dalszych miejscach znajdują się Orange (około 26,6 Mit/s) oraz Play (25,7 Mbit/s). Plus znalazł się poza podium z wynikiem około 21,4 Mbit/s.

W listopadowym zestawieniu sieci LTE nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym pierwsze miejsce zajmuje T-Mobile.

SpeedTest listopad 2019 LTE noroam
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.