Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że posiadanie programu antywirusowego to podstawa podczas codziennego przeglądania internetu. W dzisiejszych czasach cyberprzestępcy coraz chętniej wykorzystują niewiedzę użytkowników niekorzystających z antywirusów i umieszczają zainfekowane oprogramowanie wszędzie gdzie się da. Podczas wyboru programu antywirusowego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, takich jak obecność zapory sieciowej, ilość modułów zabezpieczających czy wydajność skanerów antywirusowych. W tym zestawieniu przyjrzymy się polecanym przez nas programom antywirusowym.

Ad-Aware Free Antivirus+ – Lider wśród darmowym antywirusów
z możliwością rozbudowy

Zestawienie rozpoczynamy od darmowej propozycji opracowanej przez firmę Lavasoft. Program Ad-Aware Antivirus Free wyposażony został w zaawansowany skaner antywirusowy, który z łatwością poradzi sobie z odparciem ataku ze strony trojanów, keyloggerów, skryptów śledzących i rootkitów. Program zablokuje też irytujące komponenty reklamowe, zagnieżdżających się w naszych przeglądarkach internetowych. Ad-Aware Antivirus Free w czasie rzeczywistym łączy się z ciągle rozwijaną bazą wirusów znajdującą się w chmurze. Takie rozwiązanie nie dość, że zabezpiecza nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem, to jeszcze w żaden sposób go nie spowalnia. W podstawowej, darmowej wersji programu możemy liczyć na ochronę przed wirusami w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem silnika skanującego firmy Bitdefender. Ponadto możemy wykorzystać ten program do skanowania poszczególnych folderów i partycji naszego komputera lub całych dysków HDD i SSD. Na stronie twórców możemy wykupić dodatkowe pakiety bezpieczeństwa. Obejmują one między innymi moduły do ochrony prywatności w sieci oraz pełną ochronę skrzynki poczty elektronicznej. Możemy również zaopatrzyć się w opcję przesyłania szczegółowych raportów o stanie bezpieczeństwa naszego komputera.

Avast Free Antivirus – Program antywirusowy wybrany przez prawie pół miliarda internautów

Bezpłatny program antywirusowy Avast Free Antivirus swoje korzenie ma jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to częsta firma Avast Software wydała pierwszą wersję narzędzia do skanowania komputera. Z programu Avast Free Antivirus korzysta obecnie prawie pół miliarda użytkowników na całym świecie. To dzięki niezwykle intuicyjnemu menu w języku polskim oraz zaawansowaną ochroną przed wirusami i innymi zagrożeniami płynącymi z sieci. Antywirus ten wykrywa, blokuje i neutralizuje różnego rodzaju wirusy, w tym trojany, keyloggery czy programy szpiegujące. Ponadto bez problemu poradzi sobie z odparciem ataku typu phishing i zabezpieczy naszą sieć bezprzewodową Wi-Fi, pokazując wszystkie jej najsłabsze punkty. Podejrzane pliki, które Avast Free Antivirus znajdzie podczas skanowania naszego komputera wysyłane są do analizy. Wykonywana jest ona przez pracowników firmy Avast Software, którzy już o kilku dekad dbają o bezpieczeństwo użytkowników z całego świata. Wśród dodatkowych funkcji darmowego programu antywirusowego Avast Free Antivirus znajdziemy również możliwość umieszczania haseł i loginów dostępu w inteligentnym sejfie, pozwalającym na logowanie się za pomocą jednego kliknięcia.

Kaspersky Internet Security – Rozbudowany pakiet antywirusowy pozwalający na wykonywanie backupu danych

Kolejną propozycją dla osób poszukujących ochrony dla swojego komputera jest zaawansowany pakiet bezpieczeństwa Kaspersky Internet Security. Narzędzie stworzone przez jedną z popularniejszych firm opracowujących programy wirusowe na świecie, wyposażone zostało w szereg przydatnych modułów. Wśród nich znajdziemy moduł wyszukujący wirusy na dyskach naszego komputera, inteligentną ochronę przeglądarki internetowej oraz moduł bankowości internetowej, pozwalający na wpisywanie loginów i haseł za pomocą wirtualnej klawiatury QWERTY i w ten sposób chroniący nas przed działaniem skryptów rejestrujących wpisywane dane – tak zwane keyloggery. Co ważne, Kaspersky Internet Security to nie tylko narzędzie zabezpieczające nasz komputer. To również zaawansowany moduł rodzicielski, pozwalający na ustalenie na jakieś witryny WWW mogą wchodzić najmłodsi oraz narzędzie do wykonywania kopii zapasowych naszych danych, w tym tworzące pełen backup dysku lub partycji systemowej. Istotną funkcją Kaspersky Internet Security jest również możliwość zabezpieczenia naszej skrzynki pocztowej oraz ochrona przed złośliwymi skryptami przesyłanymi w załącznikach i podejrzanymi linkami. Program pozwala również na zabezpieczenie urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida lub iOS. Pełen pakiet Kaspersky Internet Security to koszt około 140 złotych na rok.

Norton 360 Deluxe – Pełna ochrona urządzenia z wykorzystanie wielu poziomów bezpieczeństwa

Norton 360 Deluxe zapewnia bezpieczeństwo naszemu komputerowi z systemem Microsoft Windows, MacOS, Android lub iOS z wykorzystaniem zaawansowanych zabezpieczeń antywirusowych. Program wykorzystuje skanery antywirusowe, które ciągle analizują zawartość naszych dyskó i pomagają chronić prywatne i finansowe informacje. Poza podstawową ochroną przed zagrożeniami płynącymi z sieci program Norton 360 Deluxe posiada zaawansowany moduł kontroli rodzicielskiej. Blokuje również próby dostępu do kamerki internetowej oraz pozwala na korzystanie z serwerów VPN, ukrywającą naszą aktywność w sieci. Program antywirusowy Norton 360 Deluxe to również narzędzie do wykonywania kopii zapasowych plików. Możemy później wysłać je do chmury obsługiwanej przez twórców (w podstawowym pakiecie otrzymujemy 50 GB darmowej przestrzeni na serwerze). Program Norton 360 Deluxe pozwala na zabezpieczenie do pięciu urządzeń jednocześnie w cenie 150 złotych za pierwszy rok użytkowania (później wzrasta do prawie 370 złotych rocznie). Norton 360 Deluxe wyposażony został również w moduł zabezpieczający hasła dostępu i loginy do bankowości internetowej oraz innych stron WWW.