W ubiegłym roku nasi polscy użytkownicy wykonali aż 32,8 mln testów, z czego 25,4 mln w aplikacjach web, a 7,4 mln w aplikacjach mobilnych. Wykorzystali do tego ponad 60 serwerów pomiarowych. Globalna liczba testów prędkości internetu przeprowadzonych w 2019 roku wyniosła blisko 65 mln.

Dane te nie uwzględniają pomiarów wykonanych w naszym certyfikowanym przez Prezesa UKE systemie PRO Speed Test.

Warto dodać, że w październiku minionego roku udostępniliśmy nową platformę FIREPROBE.NET. Operatorzy (i nie tylko) mogą dzięki niej pozyskać darmowe narzędzia do pomiaru jakości łączy oraz dodać własne serwery pomiarowe. FIREPROBE jest systemem zarządzającym wszystkimi naszymi aplikacjami.

Ranking powstał w oparciu o najważniejszy dla użytkownika parametr połączenia internetowego – prędkość pobierania danych (ang. download). Warunkiem kwalifikacji operatora do rankingu za 2019 rok była obecność w co najmniej sześciu rankingach miesięcznych SpeedTest.pl.

W skład największej niezależnej polskiej platformy pomiarowej SpeedTest.pl wchodzą aplikacje:


INEA – zwycięzca w rankingu na najszybszy internet w Polsce w 2019 roku

Z ponad 706 tysięcy testów wykonanych w 2019 roku przez użytkowników sieci INEA wynika, że jest to najszybszy operator w Polsce. Średnia prędkość pobierania danych u tego wielkopolskiego operatora wyniosła w skali roku 131,22 Mbit/s.

SpeedTest.pl 2019

Dane kwartalne pokazują, że internet u wszystkich najszybszych polskich operatorów przyspieszał przez cały rok. Największy przyrost średniej prędkości pobierania danych widoczny jest u operatora Toya. W ostatnim kwartale 2019 roku wynosiła ona 129,01 Mbit/s, co jest blisko 60% wzrostem w odniesieniu do analogicznego okresu z roku poprzedniego.

Zwycięzcą w rankingu na najszybszy internet mobilny w Polsce w 2019 roku zostaje T-Mobile

Pod pojęciem testy internetu mobilnego kryją się pomiary wykonane w zasięgu sieci 3G oraz 4G w naszych aplikacjach mobilnych. T-Mobile na podstawie ponad 347 tysięcy pomiarów uzyskał średnią prędkość pobierania danych 22,69 Mit/s. Z kolei na drugim miejscu znajdują się ex aequo Play i Orange z wynikami odpowiednio 21,84 Mbit/s i 21,81 Mbit/s. Podium zamyka Plus z wynikiem 16,72 Mbit/s.

SpeedTest.pl 2019 3G/LTE

Dane kwartalne pokazują, że każdemu operatorowi udało się uzyskać w ostatnim kwartale 2019 roku dużo większą prędkość pobierania danych niż rok wcześniej. Największe przyspieszenie (31,35%) zanotował Play.

T-Mobile dostarczył również najszybszy mobilny internet LTE w roku 2019

W przypadku pomiarów w zasięgu sieci 4G w naszych aplikacjach mobilnych, T-Mobile po raz kolejny zajmuje najwyższe miejsce na podium z wynikiem 26,20 Mbit/s, uzyskanym na podstawie ponad 287 tysięcy pomiarów. Drugie miejsce należy ex aequo do Orange (25,10 Mbit/s) i Play (24,85 Mbit/s). Podium zamyka Plus (18,76 Mbit/s).

SpeedTest.pl 2019 LTE

Największe przyspieszenie – wyliczone na podstawie danych kwartalnych – odnotowano w sieci Play. Średnio prędkość pobierania danych wzrosła o 24,3%.

Prędkość internetu w Polsce w latach 2017 – 2019

Wyniki pomiarów wykonanych w naszych aplikacjach jednoznacznie pokazują, że internet w Polsce przyspiesza. Analiza wszystkich surowych danych za ostatnie 3 lata pokazuje, że wzrost średniej prędkości pobierania danych jest widoczny zarówno w sieciach stacjonarnych, jak i mobilnych.

SpeedTest.pl 2017-2019 stacjonarni
Na podstawie blisko 42 mln pomiarów.
SpeedTest.pl 2017-2019 3G/LTE
Na podstawie blisko 7,2 mln pomiarów.

Niewątpliwie jest to efekt ciągłych inwestycji operatorów oraz rosnącej konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Na to wszystko nakłada się również naturalna wymiana urządzeń końcowych na takie, które wspierają szybsze standardy transmisji danych (np. Wi-Fi 6 oraz LTE-Advanced Pro).

Co nas czeka w 2020 roku?

  • Najważniejszym wydarzeniem 2020 roku jest aukcja pierwszych częstotliwości dedykowanych pod budowę sieci 5G. Wiąże się z tym oczywiście start pierwszych komercyjnych sieci 5G w Polsce, co oznacza pojawienie się nowej kategorii rankingu dla sieci mobilnych.
  • Podniesienie norm PEM przełoży się również na zwiększenie prędkości sieci LTE. Proces dostosowywania sieci jest długotrwały, więc zmiany te będziemy obserwować na przestrzeni całego roku.
  • Spodziewamy się dalszego wzrostu popularności ofert ultra szerokopasmowego dostępu do internetu (tj. 300 Mbit/s i szybsze). Całkiem możliwe, że pojawią się nowi operatorzy oferujący internet o prędkościach powyżej 1 Gbit/s.

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższego rankingu w kontekście znaku handlowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.