Vectra negocjuje warunki przejęcia Multimediów już prawie 1,5 roku. Taka operacja mogłaby ograniczyć konkurencję na rynku telekomunikacyjnym. Dlatego też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie chciał wyrazić zgody na bezwarunkową sprzedaż dużego operatora. Po analizie rynku UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie Multimediów przez Vectrę.

UOKiK dba o to, żeby konkurencja na rynku telekomunikacyjnym była zachowana. Dlatego też przejęcie Multimediów nie może wiązać się z uzyskaniem lokalnego monopolu przez któregokolwiek z obecnych konkurentów. Vectra i Multimedia działają m.in. na rynku telewizji kablowej oraz dostępu do internetu. Analiza wykonana przez UOKiK pokazała, że niekontrolowane przejęcie Multimediów wiązałoby się z ograniczeniem konkurencji w 21 miastach. Dlatego też Urząd wydał warunkową zgodę na koncentrację. Jednak, żeby to nastąpiło, Vectra musi najpierw sprzedać swoją lub przejętą sieć w 8 miastach, a w kolejnych 13 dać swoim klientom konsumentom możliwość swobodnej zmiany operatora.

Vectra przejmie Multimedię, jeśli spełni warunku UOKiK

Wcześniej Multimedia miała być przejęta przez Liberty Global, właściciela UPC Polska. Wtedy operator został wyceniony na 760 mln dolarów (około 3 miliardów zł). Jednak transakcja ta nie doszła do skutku. Teraz, kiedy UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie Multimediów przez Vectrę, możemy spodziewać się finalizacji umowy pomiędzy właścicielami obu operatorów.

“Nałożony przez nas warunek dotyczy łącznie 21 miejscowości. Składa się z dwóch części. Pierwsza ma charakter strukturalny, czyli polega na sprzedaży sieci. Dotyczyć to będzie ośmiu miast, w których udziały uczestników koncentracji są największe. W pozostałych 13 Vectra będzie musiała umożliwić klientom zmianę operatora bez ponoszenia kosztów” – mówi wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.

Sprzedaż sieci

Pierwszy warunek dotyczy sprzedaży sieci należącej obecnie do Vectry lub Multimediów w 8 miejscowościach: Gorzowie Wielkopolskim, Kwidzynie, Łowiczu, Olsztynie, Ostródzie, Pogórzu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie. Vectra ma najpierw utworzyć nowe spółki, do których przeniesie umowy z abonentami, infrastrukturę telekomunikacyjną, umowy z pracownikami, dokumentację księgową i techniczną oraz bazy abonentów. Następnie spółki te zostaną sprzedane niezależnym inwestorom.

“Uwolnienie abonentów”

Drugi warunek dotyczy umożliwienia abonentom z 13 miejscowości swobodnej zmiany operatora. Dotyczy on abonentów korzystających z ofert Vectry i jej spółek zależnych (w tym z Multimediami). Swobodna zmiana operatora będzie możliwa w Barcinie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Lubiczu Dolnym, Łęczycy, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Piechcinie, Słubicach, Strzelnie, Suwałkach, Szubinie i Świnoujściu.

Vectra będzie miała obowiązek poinformowania klientów o możliwej zmianie operatora w ciągu 7 miesięcy od uprawomocnienia się decyzji UOKiK. Powiadomienie to może zostać wysłane listem poleconym lub pocztą elektroniczną. Ponadto informacja o możliwości bezpłatnej zmiany operatora ma być przekazywana wraz z rachunkami i fakturami oraz za pośrednictwem dekoderów.

Źródło: UOKiK

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.