Internet w Polsce cały czas przyspiesza. Walka pomiędzy operatorami toczy się zarówno na rynku stacjonarnym, jak i mobilnym. O ile wśród tych pierwszych, za bardzo tego nie widać po naszych rankingach, to wyniki operatorów mobilnych zmieniają się dość dynamicznie. To dobrze, w ostatecznym rozrachunku korzystamy na tym my, klienci. Z roku na rok, cieszymy się szybszym oraz tańszym Internetem. Oczywiście, korzystamy z niego coraz częściej, co z kolei przekłada się na większą ilość przesyłanych przez nas danych.

Ranking ogólny: INEA przyspiesza, ale Toya dalej prowadzi.

SpeedTest czerwiec 2017 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.06.2017 – 30.06.2017 (link).

Klienci operatora INEA uzyskiwali w ostatnim miesiącu wyraźnie lepsze wyniki niż poprzednio. Pozwoliło to na pokonanie kolejnego progu średniej prędkości pobierania danych, tj. 60 Mbit/s. Jednak Toya dalej pozostaje na pierwszym miejscu, poprawiając nieznacznie swój poprzedni wynik. Od początku roku widoczna jest wyraźna poprawa prędkości Internetu u wszystkich czołowych operatorów. W styczniu każdy z pierwszej trójki był w okolicy 50 Mbit/s. Czy trend ten utrzyma się do końca roku i ktoś się zbliży do wyników rzędu 70 – 80 Mbit/s?

W rankingu domowych sieci Wi-Fi zbliżamy się do 40 Mbit/s.

SpeedTest czerwiec 2017 WiFi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.06.2017 – 30.06.2017 (link).

Tutaj dalej prowadzi UPC, ale widać, że Toya również dąży do granicy 40 Mbit/s. Czy wyniki te wynikają z ograniczeń sprzedawanych routerów oraz posiadanych przez nas smartfonów? Cieżko jest to jednocześnie stwierdzić, ale widać wyraźnie, że klienci Vectry i INEA uzyskują wyraźnie niższe wyniki, które oscylują w okolicach 25 – 30 Mbit/s.

W rankingu LTE kolejna roszada: T-Mobile na pierwszym miejscu z niewielką przewagą nad Orange.

SpeedTest czerwiec 2017 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE za okres 1.06.2017 – 30.06.2017 (link).

T-Mobile oraz Orange dzielą ze sobą wiele stacji bazowych LTE, którymi zarządza spółka NetWorkS. Jednak obaj operatorzy posiadają również oddzielne maszty oraz w żadnym wypadku nie współdzielą swoich sieci szkieletowych. Więcej o tym, jak T-Mobile oraz Orange korzystają z rozwiązań RAN Sharing, pisaliśmy na początku tego roku. Jednak strategia rozwoju ich sieci jest bardzo podobna, stąd też niemalże comiesięczna zacięta walka o pierwsze miejsce. Plus uzyskał kolejny stabilny wynik w okolicy 20 Mbit/s, a Play odbił się od dna, uzyskując tym razem wynik o 12% lepszy niż miesiąc wcześniej.

W ogólnym rankingu 3G/4G również T-Mobile wyprzedza Orange.

SpeedTest czerwiec 2017 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.06.2017 – 30.06.2017 (link).

Analogicznie do tego, co było miesiąc temu, tym razem również mamy do czynienia z zamianą miejsc w obu rankingach operatorów mobilnych. Zastanawiające jest również przyspieszenie Internetu mobilnego w sieci Play. Na początku zeszłego miesiąca, fioletowi postanowili jeszcze bardziej spowolnić swój Internet mobilny w roamingu krajowym. Ruch ten ma na celu zmuszenie klientów to przywrócenia ustawień domyślnych w swoich telefonach, które w sposób automatyczny wybierają operatora. W ten sposób więcej klientów powinna zacząć korzystać z macierzystej sieci Play.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.