Naukowcy z ośrodka badawczego Nokia Bell Labs ustanowili właśnie nowy rekord prędkości na standardowym światłowodzie jednomodowym. Udało im się uzyskać przepustowość 1,52 Tbit/s na dystansie 80 km. Wcześniejszy rekord wynosił 1,3 Tbit/s i należał on do tego samego zespołu badawczego.

Nokia nie próżnuje. Najprawdopodobniej największa grupa inżynierów giganta pracuje teraz nowymi produktami zgodnymi ze standardem sieci 5G. Jednak każda firma, która chce się liczyć na rynku nowych technologi, musi dysponować również działem badawczym. W przypadku Nokii jest to ośrodek badawczy Nokia Bell Labs, gdzie naukowcy zajmują się nie tylko nowymi rozwiązaniami z dziedziny radiokomunikacji, ale również optotelekomunikacji. Tak naprawdę oba światy są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ większość wydajnych stacji bazowych sieci 5G będzie połączonych z siecią szkieletową za pomocą łączy światłowodowych. Z kolei coraz to większe zapotrzebowanie na przesył danych mobilnych rodzi potrzebę stosowania jeszcze to szybszych światłowodów. Jak się okazuje, możliwe będzie to dzięki badaczom Nokii, którzy ustanowili nowy rekord prędkości przesyłu danych za pomocą najprostszego światłowodu.

Nokia Bell Labs potrafi przesyłać najzwyklejszym światłowodem dane z prędkością 1,52 Tbit/s

Kiedy rozmawiamy o kolejnych rekordach prędkości związanych z łączami światłowodowymi, musimy pamiętać o tym, że często mamy tutaj do czynienia z zupełnie innymi rozwiązaniami. Przykładowo najszybszym obecnie światłowodem jest łącze transatlantyckie MAREA. Jednak jego ogromna pojemność, która sięga 209 Tbit/s wynika z zastosowania 8 par włókien światłowodowym, gdzie w każdym z nich znajduje się 25 kanałów DWDM. Z kolei badacze z Nokia Bell Labs pracowali nad poprawieniem osiągów najzwyklejszego pojedynczego jednomodowego włókna światłowodowego.

Teraz czas na trochę “technikaliów”. Zespół z Nokia Bell Labs przyspieszył światłowód z 1,3 Tbit/s do 1,52 Tbit/s dzięki zastosowaniu nowego konwertera działającego z prędkością 128 Gigasampli/sekundę i operującego z wydajnością 6 bitów/symbol/polaryzację. Dzięki temu naukowcy osiągnęli tak dużą prędkość na niskostratnym światłowodzie o długości 80 km. Marcus Weldon Nokia Bell Labs zwraca uwagę, że mamy tutaj do czynienia z 40-letnim postępem technologicznym w technice światłowodowej, który pozwolił na przyspieszenie transmisji danych z 45 Mbit/s do ponad 1,5 Tbit/s.

Źródło: Nokia

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.